avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate alinaaline

Activitate alinaaline

Răspuns la discuția reziliere antecontract apartament
Andreea Lisievici a scris:

alinaaline a scris:
1.La incheierea unui antecontract notarul nu trebuie sa ceara nici un act vanzatorului prin care acesta sa demonstreze ca este efectiv el proprietarul bunului?

Notarul avea obligatia sa se asigure ca promitentul vanzator are calitatea pe care si-o asuma prin contract, ceea ce inseamna ca daca promitentul vanzator declara ca este proprietar, atunci notarul trebuia sa verifice si sa ceara extras de carte funciara (inteleg ca apartamentul exista deja si nu era un bun viitor la momentul antecontractului).
In momentul in care am facut antecontractul erau ridicate zidurile exterioare si interioare.
2.Pot scoate extras de CF pe acest apartament in constructie?

Daca este intabulat, da. Ar trebui sa aveti in anteconract elementele de identificare (nr cadastral, nr carte funciara).

Am in contract datele cadastrale a imobilului de dedesubt(pe care este construit apartamentul).
Va multumesc mult.
Buna ziua.Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pt un apartament nou cu o firma in anul 2008(de fapt o mansarda) pe care l-am achitat integral..Scadenta incheierii contractului de vanzare-cumparare autentic este in 15 iulie,dar intre timp am aflat ca de fapt apartamentul este ipotecat la banca(de fapt pt construirea lui a luat un credit ipotecar).Am 4 intrebari la care va rog daca este posibil sa ma ajutati cu un raspuns:
1.La incheierea unui antecontract notarul nu trebuie sa ceara nici un act vanzatorului prin care acesta sa demonstreze ca este efectiv el proprietarul bunului?
2.Pot scoate extras de CF pe acest apartament in constructie?
3.Vanzatorul sustine ca incearca sa mute ipoteca pe cladirea de dedesubt care este proprietatea lui.Este posibil?
4.In contact exista 2 clauze:una care zice ca vanzatorul se obliga sa nu ia masuri ipotecare in favoarea lui in caz de neplata si a doua cre scrie ca contactul de incheie cu buna credinta a partilor...etc.Pot sa folosesc sceste 2 clauze pt a cere inapoierea banilor?
Va multumesc.
Răspuns la discuția proces verbal de receptie predare
Eu am luat legatura ulterior cu un avocat.Intr-adevar e un proces intermediar.Avocatul a zis ca pot sa semnez cu 2 conditii:sa scriu ce nu-mi convine la apartament si sa am martori.
Răspuns la discuția proces verbal de receptie predare
Tocmai asta este problema.Nu poate fi receptie finala pt ca eu nu am utilitatile in apartament.In plus restul blocului nu este inca terminat si el nu a efectuat inca receptia finala a cladirii.
Răspuns la discuția proces verbal de receptie predare
Am incheiat un precontract de vanzare-cumparare la un apartament nou cu o societate.Si acum vanzatorul ma cheama sa incheiem procesul de receptie a apartamentului.Nu stiu daca e finala pt. ca apartamentul nu are inca intabularea in cartea funciara.Insa am prevazut penalitati daca se depaseste termenul de predare si de aceea el ma cheama sa facem predarea.El spune ca se poate face de mana,intre noi doi cu martori si sa specific daca este ceva care nu-mi convine.
Buna.Ma poate lamuri cineva in ce consta procesul verbal de receptie predare a unui apartament nou si care este legea care il regmeneteaza?Multumesc.
Răspuns la discuția concediu studii
Buna seara.Eu am cerut de la servici cateva ore de invoire pt a merge la examene si mi s-a raspuns ca trebuie sa folosesc zilele mele de concediu de odihna.Imi puteti spune exact Legea prin care eu pot sa-mi iau aceste zile sub forma de concediu de studii?Multumesc.
Răspuns la discuția TVA 5% pentru locuinte noi
Buna seara.Eu am incheiat un precontract de vanzare-cumparare pt un apartament nou la care am mai adugat 2 acte aditionale prin care am achitat pretul integral.Pretul initial era trecut in EURO si lei,dar s-a specificat ca plata integrala se face in moneda EURO.Deoarece urmeaza sa semnez contracul vreau sa ma lamuriti daca am inteles bine ca vanzatorul trebuie sa imi restituie diferenta de TVA(ma incadrez in conditiile cerute) si daca pot cere ca suma sa fie in EURO.Va multumesc.
Tocmai am vorbit cu un avocat care sustine ca daca am achitat deja apartamentul nu se mai poate face deducerea cu tva de 5%,sau , daca se face, va fi in favoarea vanzatorului (adica banii i-ar ramane lui).#-o
Buna seara.As dori sa stiu ce inseamna intabularea precontractului de vanzare-cumparare in cartea funciara,care sunt avantajele pt mine in calitate de promitent-cumparator si daca taxele pt o astfel de intabulare se platesc separat sau se scad din taxele finale ale contractului de vanzare/cumparare.Multumesc.
Discuție Intrebare
Am inchieiat un precontract de vanzare-cumparare la notariat pt un apartament nou,cu termen de predare in dec 2008.La semnarea precontractului s-a prezentat la notar asociatul unic caruia de fata cu notarul i-am achitat avansul,insa nu mi-a dat nici o chitanta sau factura,mentionandu-se in act doar suma care i-am dat-o ca avans si restul sumei de plata.Este corect?Nu trebuiea sa-mi dea si factura avand in vedere ca e persoana juridica?Care sunt documentele care trebuie sa mi le prezinte pentru a incheia contractul de vanzare-cumparare definitiv?Procesul de predare-receptie il semnam dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare definitiv?Va multumesc.