Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare precontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare precontract de vanzare-cumparare

Buna seara.As dori sa stiu ce inseamna intabularea precontractului de vanzare-cumparare in cartea funciara,care sunt avantajele pt mine in calitate de promitent-cumparator si daca taxele pt o astfel de intabulare se platesc separat sau se scad din taxele finale ale contractului de vanzare/cumparare.Multumesc.
Avantajul consta , in primul rand, in faptul ca, daca se noteaza in cartea funciara promisiunea de vanzare, precontractul dobandeste data certa.Inscrierea notificarii este opozabila fata de terti- deci vanzatorul nu mai poate incheia - legal-antecontract si cu alt promitent cumparator.Orice inscriere la cartea funciara se plateste atunci cand se efectueaza.Depinde cum v-ati inteles prin clauzele antecontractului, cine plateste intabularea.