avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate cercelgeo

Activitate cercelgeo

In cazul in care as primi o sentinta definitiva si irevocabila in Romania si consider mi ca s-a facut o nedreptate ma pot adresa Curtii supreme de justitie de la Haga? Daca este posibil cum poate fi trimisa reclamatia? Prin internet, posta sau personal? Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspunsuri Elis. Situatia s-a rezolvat. A doua zi seful era mai calm si a aprobat cererea fara probleme.
Au mai fost in departament situatii asemanatoare cu mamici care au reluat activitatea mai devreme de doi ani si care au revenit fara probleme. In cazul asta ori seful se alinta, ori trage de timp avand angajata pe perioada determinata o persoana in locul sotiei.
Buna ziua,

Sotia mea, aflata in CIC a hotarat sa reinceapa activitatea dupa ce copilul a implinit 1 an si 4 luni. A facut demersurile necesare, dar seful direct a spus are nevoie de 30 de zile sa analizeze cererea. Stiu ca legea prevede ca salariatul poate reincepe activitatea cand se hotaraste. Este o decizie unilaterala. Imi puteti spune unde pot gasi paragraful referitor la aceasta chestie? In contractul colectiv de munca?

Multumesc anticipat
Cumnatul meu a cumparat un teren in Tecuci si a ridicat o casa cu un etaj pe acel teren. Dupa ce a fost gata casa, a aparut o persoana care a solicitat bani pe terenul respectiv deoarece vanzatorul era fratele respectivei persoane si vanduse terenul fara acordul ei. A urmat un refuz si un proces deschis la Tecuci. Apoi reclamantul a mutat procesul la Bucuresti unde locuia. Cumnatul meu si-a angajat un avocat care sa-l reprezinte si nu a participat la toate sedintele din cauza distantei. Avocatul a fost prezent la toate sedintele. Vanzatorul terenului a declarat ca nu isi mai aminteste in ce conditii a vandut terenul, ce acte a prezentat, cati bani a luat. Sentinta definitiva a fost: cumnatul meu a fost declarat cumparator de rea credinta si obligat sa plateasca terenul reclamantului la un pret exagerat, sau reclamantul poate cumpara casa la un pret de nimic. Am inteles ca daca se aduc probe noi cazul se poate rejudeca. Vanzatorul sigur minte. Cu totii ne-am dori sa uitam lucruri care ne pot creea probleme. Ma intreb daca ar admite judecatorul un test cu detectorul de minciuni pentru vanzator.