avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate cazaremamaiaconstanta

Activitate cazaremamaiaconstanta

Răspuns la discuția Restituire taxa de inmatriculare
Da am dat statul in Judecata am cistigat procesul luna aceasta am recursul la Curtea de Apel care normal va fi respins si apoi voi demara procedura de primire a taxei a dobinzii aferente, cheltuieli de judecata onorariu.

Am dat in judecata Administratia Finantelor Publica Constanta pentru ca cer aceasta taxa.

Acum am un alt proces cu o alta masina pentru recuperarea taxei de mediu - poluare.

Pentru a primi actele te org sa imi scri pe e mail
Răspuns la discuția Restituire taxa de inmatriculare
pentru ca ai focus te ajut eu =D>
imi poti trimite un mesaj pe adresa mea cazaremamaia@gmail.com si iti voi da toate documentele
asigur si asistenta gratuita la telefon iar mai multe informatii gasesti pe forumul ford

eu am cistigat procesul pe 18 septembrie si imi voi recupera taxa integral
Răspuns la discuția Taxa Hoteliera interpretari
Va multumesc pentru raspuns dar eu tot nu m-am lamurit.

Concret eu sint constituit ca PFA (persoana fizica autorizata) avind codul caen 5523 alte mijloace de cazare turisti si detin 3 puncte de lucru (apartamente in bloc-definite de Ministerul de Turism locuinte familiale)

In perioada 2006 - iunie 2007 am functionat fara sa am si acreditare de la Ministerul Turismului
Incepind din Iunie 2007 am obtinut clasificarea doar pentru 2 apartamente dar eu functionez in ontinuare cu toate cele 3 apartamente pentru ca nu imi este impusa obtinerea certificatului de clasificare si pentru al 3 apartament.

Pe certificatele de clasificare scrie clar APARTAMENTE IN LOCUINTE FAMILIALE

Ori in HCLM nu este specificat acest lucru ci se spune ca `unitatile de cazare` si apare tabelul unitatilor de cazare in care sint evidentiate unitatile de cazare (hotelurile, campingurile si motelurile, hotelurile cu circuit inchis neclasificate conform Normelor stabilite de Ministerul Turismului)

Am anexat in primul post documentele.

Practic cei de la Primaria Constanta ar fi trebuit sa treaca in tabelul respectiv toate unitatile de cazare de la care ei doreau sa incaseze taxa hoteliera dar din lene sau prostie au crezut ca in oras si statiune sint doar Hoteluri , Moteluri si campinguri.


Concret in HCLM nefiind trecut expres tipul unitatii de cazare la care eu ma incadrez pot contesta decizia de impunere ? mergind apoi in contecios administrativ in cazul unor raspunsuri negative.


Iata si tipuri de structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare conform Ministerului de Turism
Daca observati sint mai multe structuri de primire turistica ce nu se regasesc in hotarirea consiliului local

1. hoteluri de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
2. hoteluri-apartament de 5, 4, 3, 2 stele;
3. moteluri de 3, 2, 1 stele;.
4. hosteluri de 3 , 2 si 1 stele
5. vile de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
6. bungalow-uri de 3, 2, 1 stele;
7. cabane turistice de 3, 2, 1 stele;
8. campinguri, sate de vacanţă, popasuri turistice, căsute tip camping, de
4, 3, 2, 1 stele
9. pensiuni turistice şi pensiuni agroturistice de 5, 4, 3, 2, 1 stele/flori;
10. apartamente sau camere de închiriat de 3, 2, 1 stele;
11. structuri de primire cu funcţiuni de cazare pe nave fluviale şi maritime
de 5, 4, 3, 2, 1 stele.

Am si eu nevoie de un sfat daca se poate.

Eu pentru apartamentele ce le inchiriez in regim hotelier am urmatoarea situatie

a din 2006 de cind am demarat activitatea ca PFA pentru codul caen 5523 alte mijloace de cazare turisti, am emis facturi si chitante (lucrez legal)

b in perioada 2006 - iunie 2007 am functionat ca PFA fara sa am clasificare de la Ministerul de Turism (de fapt eu pot functiona si fara clasificare) iar clasificarea este luata pentru APARTAMENTE IN LOCUINTE FAMILIALE

c din iunie 2007 am obtinut clasificarea pentru APARTAMENTE IN LOCUINTE FAMILIALE

Problema a aparut la inceputul lunii Octombrie cind am avut un control de la Primaria Constanta pentru ca nu am platit taxa hoteliera.

Ei bine in HCLM Constanta exista tabelul atasat in care eu nu ma regasesc pentru ca in tabel scrie Tipul unitatilor de cazare si sint enumerate (hotelurile, campingurile si motelurile, hotelurile cu circuit inchis neclasificate conform Normelor stabilite de Ministerul Turismului) iar sub tabel exista fraza

Taxa hoteliera se datoreaza pentru intreaga perioada de sedere, pentru unitatile de cazare din Municipiul Constanta

Intrebarea mea este daca eu ma incadrez la plata acestei taxa si care este dovada (textul explicit).

Cei de la Primaria Constanta spun ca desi nu se mentioneaza in HCLM acest lucru eu fiind clasificat am devenit automat unitate de cazare, dar culmea ei doresc chiar si asa sa le achit taxa hoteliera si pentru perioada cind am functionat fara clasificare de la Ministerul de Turism.

2. TAXA HOTELIERA in Mamaia si Constanta

Tipul unitatilor de cazare


Hotel *
Hotel **
Hotel ***
Hotel ****
Hotel *****
Campinguri si moteluri
Hoteluri cu circuit inchis, neclasificate conform
Normelor stabilite de Ministerul Turismului


Taxa hoteliera se datoreaza pentru intreaga perioada de sedere, pentru unitatile de cazare din Municipiul Constanta, cu exceptia cazului unitatilor de cazare amplasate in Statiunea Mamaia si Sat Vacanta, atunci cand taxa se datoreaza numai pentru o singura noapte, indiferent de perioada reala de cazare.

Daca este nevoie pot scana si trimite diverse documente aici.

Va multumesc pentru raspuns.

Cum am spus si in primul mesaj oferim servicii de cazare doar in Constanta in sistem regim hotelier asta inseamna chiar si pentru o singura noapte.

Toate detaliile se gasesc la adresa www.cazare-mamaia-constanta.ro
Pentru cei care se afla in tranzit in Constanta oferim servicii de cazare in regim hotelier in apartamente si garsoniere.

Pentru sumele incasate emitem factura si chitanta fiscala.

Printre clientii de pina acum enumer : Bostina si asociatii, Avocat Baicu Mihai.

Nu stiu daca este permisa introducerea de linkuri pe forum pentru ca pe site ul nostru se gasesc toate informatiile necesare.
Daca doriti mai multe detalii va pot ajuta eu pentru ca desfasor aceasta activitate de peste 7 ani in Constanta si Mamaia unde inchiriez in regim hotelier apartamente si garsoniere.