avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Cretu Oana

Activitate Cretu Oana

Cu data de 05.04.2021 am fost eliberata din functia publica iar in urma admiterii actiunii, începand cu 14.06.2021 mi-am reluat activitatea.
Am depus cerere pentru compensarea in bani a celor 6 zile de concediu pe anul 2021 si am primit banii.
Daca eu am primit banii pe cele 6 zile de CO dar nu le-am efectuat mai pot cere efectuarea lor pana la finele lunii iunie 2023, având in vedere ca mi-am reluat activitatea?
Concediu de odihna neefectuat dar compensat în bani
Asta este problema.Mi s-au dat banii pe cele 6 zile de CO atunci când am fost eliberată din functia publica.
Am castigat procesul si mi-am reluat activitatea.
D.na contabila imi spune că eu nu pot efectua cele 6 zile de CO deoarece am luat bani pe ele....deci nu mai am cum sa le efectuez doar dacă dau banii înapoi.
Eu de unde sa stiu ca o sa castig ca sa nu fi cerut compensarea in bani a Zilelor de CO cuvenite pt ian- martie 2021?
Zile concediu de odihna compensate ]n bani dar neefectuate

Am fost eliberata din functia publica prin reducerea postului in data de 05.04.2021. Am cerut compensarea in bani a zilelor de CO cuvenite, mi s-au compensat 6 zile de CO.
Am castigat procesul si am fost repusa in situatia anterioara.
De la contabilitate mi s-a spus ca nu mai pot efectua cele 6 zile de CO deoarece am primit bani pe ele.
Daca eu nu am efectuat cele 6 zile de CO deoarece am fost eliberata din functia publica, de ce nu pot efectua CO pe anul 2021 cu toate zilele de CO legale, daca am castigat procesul ?
Sunt functionar public la o primarie de comuna.Mi s-a oprit pana acum 1/3 din salariu pensie de intretinere iar cu 01.12.2018 mi s-a acordat si indemnizatie de hrana.Am vazut pe internet o speta cum ca indemnizatia de hrana nu intra in calculul pensiei de intretinere datorita destinatiei speciale a acesteia si datorita unei prevederi din codul civil.
Pe statul de plata din dec.2018 a intrat si indemnizatia de hrana la pensia de intretinere.
Indemnizatia de hrana a unui functionar public intra in calculul pensiei de intretinere sau nu ?
Va multumesc pentru raspuns dar contabilul mi-a spus ca indemnizatia de hrana se impoziteaza , este un venit salarial si deci trebuie sa intre si la pensia de intretinere.Cine are dreptate?
In fiecare luna din salariu net mi se retine 1/3 pensie de intretinere.
Pe statul de plata din dec.2018 am primit si indemnizatia de hrana.
Este corect ca si indemnizatia de hrana sa intre la pensia de intretinere, nu este de ajuns doar salariul?
Răspuns la discuția Promovare functionar public
La articolul 65 alineatul (2), litera c) se modifică și va avea următorul cuprins:

c) să fi obținut cel puțin calificativul «bine» la evaluarea performanțelor individuale în ultimii 2 ani în care funcționarul public s-a aflat în activitate;"
De ce sa nu-mi fie luata in considerare evaluarea pe 2013 daca eu mi-am desfasurat activitatea ca functionar public?
Răspuns la discuția Promovare functionar public
Raportul de evaluare a performantelor profesionale individuale pe anul 2018 se poate efectua incepand cu data de 15 dec. 2018 sau in perioada 01.01.2019 - 31.01.2019 ?
În anul calendaristic 2013 am obținut calificativul<foarte bine> .
În anii 2014,2015 si 2016 nu am mai fost functionar public ci personal contractual.
În anul 2017 mi-am desfășurat activitatea ca functionar public si am obținut calificativul <foarte bine>.
Dacă depun rapoartele de evaluare pe anii 2013 și 2017 pot participa la concursul de promovare în grad superior?