avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de odihna compensate ]n bani dar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de odihna compensate ]n bani dar neefectuate

Zile concediu de odihna compensate ]n bani dar neefectuate

Am fost eliberata din functia publica prin reducerea postului in data de 05.04.2021. Am cerut compensarea in bani a zilelor de CO cuvenite, mi s-au compensat 6 zile de CO.
Am castigat procesul si am fost repusa in situatia anterioara.
De la contabilitate mi s-a spus ca nu mai pot efectua cele 6 zile de CO deoarece am primit bani pe ele.
Daca eu nu am efectuat cele 6 zile de CO deoarece am fost eliberata din functia publica, de ce nu pot efectua CO pe anul 2021 cu toate zilele de CO legale, daca am castigat procesul ?
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:42, 9 Octombrie 2021
Daca ati fost repusa in situatia anterioara, aveti dreptul la zilele de CO ,nu la compensare.
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asta este problema.Mi s-au dat banii pe cele 6 zile de CO atunci când am fost eliberată din functia publica.
Am castigat procesul si mi-am reluat activitatea.
D.na contabila imi spune că eu nu pot efectua cele 6 zile de CO deoarece am luat bani pe ele....deci nu mai am cum sa le efectuez doar dacă dau banii înapoi.
Eu de unde sa stiu ca o sa castig ca sa nu fi cerut compensarea in bani a Zilelor de CO cuvenite pt ian- martie 2021?
Ca sa le efectuati, ar trebui sa dati banii inapoi .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reintegrare si co zzenovia zzenovia Un salariat cu functie de conducere este eliberat din functie in luna august 2009 , in luna ianuarie 2010 se pune in aplicare hotararea judecatoreasca de fond ... (vezi toată discuția)
Calcul compensatie pentru concediu de odihna neefectuat dana_b1702 dana_b1702 Am urmatoarea situatie: Unui functionar public ii expira numirea in functia de conducere (salariu de baza + indemnizatie de conducere) pe 25 oct. 2009, din 26 ... (vezi toată discuția)