avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul compensatie pentru concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul compensatie pentru concediu de odihna neefectuat

Am urmatoarea situatie:
Unui functionar public ii expira numirea in functia de conducere (salariu de baza + indemnizatie de conducere) pe 25 oct. 2009, din 26 oct. 2009 va avea functie de executie (salariu de baza), iar la 27 oct. 2009 ii inceteaza raporturile de serviciu. Mai are de efectuat cateva zile din c.o. aferent anului 2008 si din anul 2009 (proportional cu timpul lucrat) si doreste compensarea in bani a c.o. neefectuat. Cum se calculeaza compensatia aferenta zilelor neefectuate din cei doi ani daca in perioada 1 ian. 2008 - 25 oct. 2009 a avut functie de conducere? Pentru anul 2008 calculez tinand cont de sal. baza + indemn. de conducere + sporurile din luna decembrie 2008? Dar pentru 2009 cum calculez compensatia daca persoana respectiva a avut indemnizatii de conducere diferite (40%, 45%, 50%)?
Cel mai recent răspuns: ContSters71920 , utilizator 09:12, 6 Octombrie 2009
compensarea in bani a CO neefectuat se calculeaza proportional cu timpul lucrat si veniturile cuvenite pentru timpul lucrat. in acest caz se tine cont de totalitatea veniturile obtinute si de modificarile acestora survenite in cursul unui an calendaristic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota de lichidare- zilele de concediu anca.m anca.m Buna. Am o nelamurire. Intocmesc pentru prima data o nota de lichidare. La rubrica cu veniturile brute incasate pe ultimele 6 luni eu am trecut cele 6 luni ca ... (vezi toată discuția)
Indicii de ierarhizare niculinapopa niculinapopa Am lucrat ca subinginer 25 ani ,acum sunt somera si nu am beneficiat de indicii de ierarhizare cf HG1051, la salariul minim pe economie s-a adaugat doar ... (vezi toată discuția)
Plata concediu kpac kpac Situatia mea este urmatoarea: am fost angajat la o firma din 20 octombrie 2008 pana pe 1 octombrie 2009. in acest timp am avut numai 5 zile lucratoare concediu ... (vezi toată discuția)