Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul compensatie pentru concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul compensatie pentru concediu de odihna neefectuat

Am urmatoarea situatie:
Unui functionar public ii expira numirea in functia de conducere (salariu de baza + indemnizatie de conducere) pe 25 oct. 2009, din 26 oct. 2009 va avea functie de executie (salariu de baza), iar la 27 oct. 2009 ii inceteaza raporturile de serviciu. Mai are de efectuat cateva zile din c.o. aferent anului 2008 si din anul 2009 (proportional cu timpul lucrat) si doreste compensarea in bani a c.o. neefectuat. Cum se calculeaza compensatia aferenta zilelor neefectuate din cei doi ani daca in perioada 1 ian. 2008 - 25 oct. 2009 a avut functie de conducere? Pentru anul 2008 calculez tinand cont de sal. baza + indemn. de conducere + sporurile din luna decembrie 2008? Dar pentru 2009 cum calculez compensatia daca persoana respectiva a avut indemnizatii de conducere diferite (40%, 45%, 50%)?
compensarea in bani a CO neefectuat se calculeaza proportional cu timpul lucrat si veniturile cuvenite pentru timpul lucrat. in acest caz se tine cont de totalitatea veniturile obtinute si de modificarile acestora survenite in cursul unui an calendaristic.