avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de hrana la pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de hrana la pensia de intretinere

In fiecare luna din salariu net mi se retine 1/3 pensie de intretinere.
Pe statul de plata din dec.2018 am primit si indemnizatia de hrana.
Este corect ca si indemnizatia de hrana sa intre la pensia de intretinere, nu este de ajuns doar salariul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:36, 10 Ianuarie 2019
ICCJ a hotărât: Norma de hrană nu se ia în calcul la stabilirea pensiei de întreținere
(Decizia nr. 21/2015 care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 943 din 21 decembrie 2015)
www.avocatnet.ro/articol_417...
Va multumesc pentru raspuns dar contabilul mi-a spus ca indemnizatia de hrana se impoziteaza , este un venit salarial si deci trebuie sa intre si la pensia de intretinere.Cine are dreptate?
ICCJ are dreptate, chiar daca se impoziteaza ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norma hrana patryc74 patryc74 Buna ziua,as dori si eu sa va intreb: ,norma de hrana din decembrie va fi inclusa in salariul din ianuarie ? sau la salariul din februarie vor fi incluse ... (vezi toată discuția)
Stabilire pensie de intretinere minor in cadrul divortului- norma de hrana adina1133 adina1133 In cazul unui divort : tatal care trebuie sa plateasca intretinerea pentru copil este politist. Cum se calculeaza suma pentru intretinere ? Suma ce ... (vezi toată discuția)
Poprire norma hrana Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua. Daca salariatul primeste norma de hrana, aceasta se ia in calcul la aplicarea popririi sau se scade din venitul net, poprirea aplicandu-se la ... (vezi toată discuția)