Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de hrana la pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de hrana la pensia de intretinere

In fiecare luna din salariu net mi se retine 1/3 pensie de intretinere.
Pe statul de plata din dec.2018 am primit si indemnizatia de hrana.
Este corect ca si indemnizatia de hrana sa intre la pensia de intretinere, nu este de ajuns doar salariul?
ICCJ a hotărât: Norma de hrană nu se ia în calcul la stabilirea pensiei de întreținere
(Decizia nr. 21/2015 care a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 943 din 21 decembrie 2015)
www.avocatnet.ro/articol_417...
Va multumesc pentru raspuns dar contabilul mi-a spus ca indemnizatia de hrana se impoziteaza , este un venit salarial si deci trebuie sa intre si la pensia de intretinere.Cine are dreptate?
ICCJ are dreptate, chiar daca se impoziteaza ...