avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate pmariusf2005

Activitate pmariusf2005

la FAPR-ul asta ,banuiesc ca sunt si alti admin.Eu administrez un bloc cu 44 ap,nu este usor deloc,dar de cand am luat blocul,am reusit sa-i fac pe proprietari sa aiba incredere in mine si eu zic ca sunt multumiti de prestatia mea.Am sedinte cu ei cel putin odata/luna cu legile ''pe masa''. Administratorul este obligatoriu in ASP si este reglementat in Legea 230/2007 Art. 35..Adminul trebuie sa-si schimbe atitudinea fata de proprietari...la urma,urmei el este platit ca sa-i deserveasca pe proprietari.
asociatia de proprietari este obligata sa aiba cont bancar deschis la banca?
care este legea care stipuleaza acest lucru?
Buna ziua,
Ce obligatii fiscale(impozite,pensii,somaj,sanatate) se mai retin pt persoanele alese(presedinte,cenzor,administrator,femeie de servici) in urma aparitiei HG 50/2012.
va multumesc
Ce se intampla daca angajatorul,Asociatia proprietari,respectiv Presedintele,nu doreste sa-mi incheie contract de munca?
Buna ziua

Sunt administrator la o asociatie de proprietari si am fost angajat cu Conventie Civila de prestari de servicii. Doresc sa stiu daca este legal acest lucru,avand in vedere ca in legea 230/2007 republicata,la Cap V, Art 35,pct 2, se scrie explicit ca persoanele fizice pot fi angajate cu contract individual de munca.
Am inteles ca in noul cod civil nu mai este valabila Conventia Civila,este valabil si pt Asociatiile de proprietari?
Mentionez ca daca sunt angajat cu Conventie,darile la stat nu sunt recunoscute(CAS,CASS..etc)
Cum trebuie procedat?
multumesc