avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate ioanadescu

Activitate ioanadescu

buna ziua, locuiesc in Ploiesti in apartament proprietate personala si asociatia de locatari a pus un afis pe scara prin care anunta sa permitem accesul delegatilor firmei ISTA pentru montarea apometrelor in data de 23.08.2019. Mentionez ca toti locatarii au apometre montate in ap.iar acum nu stiu de unde a aparut aceasta hotatararesi a cui a fost ideea. Eu nu am semnat nici un tabel dar am luat legatura cu vecini care unii au semnat tabel , altii nu sunt de acord. Se spune ca minoritatea se supune majoritatii. Întrebarea mea este urmatoarea : ce se intampla in cazul in care eu nu doresc sa montez aceste noi apometre cu transmisie radio? Este efectul *de turma?” sa facem toti la fel? Eu am deja apometre in ap. si administratorul spune ca daca nu pun din cele noi , mi se vor pune la plata toate pierderile de apa.de pe scara.Este adevarat? Eu si asa am o pensie mica si nu fac fata acestor plati de noi apometre si nu le vad rostul. Firma IISTA nu este de incredere si are niste costuri mari. Eu nu sunt de acord cu ea si nimeni nu ne-a intrebat daca dorim cu alta firma. Întrebarea mea este daca nu montez aceste noi apometre si raman cu cele veci care sunt Zenner si functioneaza foarte bine ce se poate intampla? Mi se pot pune la plata intretinerii toate pierderile de apa asa cum am fost amenintata ?Ce temei legal exista pentru a ma obliga sa montez alte apometre? Cu stima, va multumesc pentru timpul acordat si astept raspuns. Ioana mail ioanadescu@yahoo.com
Am fost data in judecata de catre asociatia de proptrieteri pentru pretentii la plata restantei de intretinere la suma de 2000 roni. .Am achitat intre timp restanta de plata pe perioada specificata in dosar ,am ramas cu o restanta de aproximatic 1500 roni(pana in luna aceasta respectiv ian 2019),dar am platit anticipat si cheltuieli de judecata trecute pa lista de intretinere pe luna feb.2018, in val de 107, 60 roni. Când am intrebat contabila asociatiei de ce platesc cheltuieli inainte de pronuntarea sentintei judecatoresti, mi-a spus ca a trebuit sa platesc avocatul. Saplatesc eu sa fiu data in judecata? Nu inteleg.Am achiat aceasta suma deoarece era pe lista de intretinere. Dosarul s- a judecat si am primit acasa hotararea. Tip solutie- respinge cererea. Solutie pe scurt- respinge cererea ca ramasa fara .obiect. Cu drept de apel in termen de 30 zile de la comunicare.Nu sunt obligata sa platesc cheltuieli de judecata. Întrebarea mea este- cum pot recupera banii platiti inainte pentru cheltuieli de judecata care de fapt nu exista in hotarare judecatoreasca? Eu doresc ca aceasta suma sa o trimit la fondul de rulment. Trebuie sa fac o cerere la asociatie in acest sens? Are vreun efect negativ pentru mine? Daca asociatia va refuza restituirea sumei de bani? Eu nu stiu ce temei legal a avut asociatia sa ceara acesti bani inainte? Astept raspuns, cu stima, Ioana. Va multumesc !
buna seara, sunt persoana cu handicap, am o pensie de invaliditate grad2, am fost data in judecata pt. pretentii plata de catre de asociatia proprietari suma de 2000 roni(mai 2017, feb2018).Eu am platit mereu sume de bani cuprinse intre100- 400roniî, dar nu am reusit sa ajung la zi deoarece am intretineri mari 297 ron lunar, 367, chiar pe timp de vara deoarece se fac mereu reparatii pe scara, zugraveli si la coloanele din subsol. am fost actionata in tribunal si procesul s-a tot amanat.Ce se poate intampla daca eu nu reusesc sa achit tot debitul restant pana la data de14 dec2018 când va fi a3a infatisare la tribunal? Banuiesc ca va fi si ultima, nu stiu. Ma poate da afara din casa executorul cu asociatia? imi scoate ap.la vanzare? Eu sunt singura si nu am familie, ap. este mostenire de la parinti.Imi este tare frica si am o perioada de stress mare. Imi este frica sa nu fi pus cineva ochii pe ap. si sa vrea sa-l ia .. Restanta finala la intretinere este 1436,,60 ron Vamultumec si astept raspuns, cu respect, Ioana mail ioanadescu@yahoo.com