Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restante la intretinere

buna seara, sunt persoana cu handicap, am o pensie de invaliditate grad2, am fost data in judecata pt. pretentii plata de catre de asociatia proprietari suma de 2000 roni(mai 2017, feb2018).Eu am platit mereu sume de bani cuprinse intre100- 400roniî, dar nu am reusit sa ajung la zi deoarece am intretineri mari 297 ron lunar, 367, chiar pe timp de vara deoarece se fac mereu reparatii pe scara, zugraveli si la coloanele din subsol. am fost actionata in tribunal si procesul s-a tot amanat.Ce se poate intampla daca eu nu reusesc sa achit tot debitul restant pana la data de14 dec2018 când va fi a3a infatisare la tribunal? Banuiesc ca va fi si ultima, nu stiu. Ma poate da afara din casa executorul cu asociatia? imi scoate ap.la vanzare? Eu sunt singura si nu am familie, ap. este mostenire de la parinti.Imi este tare frica si am o perioada de stress mare. Imi este frica sa nu fi pus cineva ochii pe ap. si sa vrea sa-l ia .. Restanta finala la intretinere este 1436,,60 ron Vamultumec si astept raspuns, cu respect, Ioana mail ioanadescu@yahoo.com
Cel mai indicat ar fi sa incheiati cu Asociatia un acord de esalonare a datoriilor astfel cand veti ajunge la Tribunal veti arata ca aveti intentii bune . In cazul in care Asociatia refuza sa incheiati un acord aratati ca a-ti avut intenii bune iar Asociatia nu au fost de acord .
Pentru asemenea restanta nu va da nimeni din ap. afara .
Dispozitia in vigoare prevede dreptul asociatiei de proprietari ca pentru recuperare sume cu titlu de restanta sa promoveze actiune impotriva debitorului in instanta
Daca instanta de judecata pronunta hotarare judecatoreasca care obliga debitorul la plata sumei solicitate de catre asociatia de proprietari,este de preferat sa se faca plata pentru a nu se ajunge la executarea silita a bunurilor in evidenta debitorului
Pentru indepartare situatii neplacute desfasurati eforturi pentru negociere incheiere angajament de plata cu asociatia de proprietari varianta in care actiunea in instanta se suspenda