Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... recuperare bani de la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

recuperare bani de la asociatia de proprietari

Am fost data in judecata de catre asociatia de proptrieteri pentru pretentii la plata restantei de intretinere la suma de 2000 roni. .Am achitat intre timp restanta de plata pe perioada specificata in dosar ,am ramas cu o restanta de aproximatic 1500 roni(pana in luna aceasta respectiv ian 2019),dar am platit anticipat si cheltuieli de judecata trecute pa lista de intretinere pe luna feb.2018, in val de 107, 60 roni. Când am intrebat contabila asociatiei de ce platesc cheltuieli inainte de pronuntarea sentintei judecatoresti, mi-a spus ca a trebuit sa platesc avocatul. Saplatesc eu sa fiu data in judecata? Nu inteleg.Am achiat aceasta suma deoarece era pe lista de intretinere. Dosarul s- a judecat si am primit acasa hotararea. Tip solutie- respinge cererea. Solutie pe scurt- respinge cererea ca ramasa fara .obiect. Cu drept de apel in termen de 30 zile de la comunicare.Nu sunt obligata sa platesc cheltuieli de judecata. Întrebarea mea este- cum pot recupera banii platiti inainte pentru cheltuieli de judecata care de fapt nu exista in hotarare judecatoreasca? Eu doresc ca aceasta suma sa o trimit la fondul de rulment. Trebuie sa fac o cerere la asociatie in acest sens? Are vreun efect negativ pentru mine? Daca asociatia va refuza restituirea sumei de bani? Eu nu stiu ce temei legal a avut asociatia sa ceara acesti bani inainte? Astept raspuns, cu stima, Ioana. Va multumesc !
ioanadescu, utilizator
Legal,pentru a exista temei legal pentru impunere onorariu avocat,cheltuieli de judecata ar trebui sa existe hotarare judecatoreasca definitiva
Legal instanta de judecata prin hotarare judecatoreasca dispune admiterea actiunii in favoarea uneia dintre parti si obligarea la plata la cheltuieli de judecata in sarcina partii care pierde procesul
Atat timp cat la nivelul asociatiei dv de proprietari se evidentiaza incalcarea dispozitiilor in vigoare,mai mult ca sigur ca cerere adresata asociatiei pentru stornare suma achitata ,in contul fondului de rulment ar fi tratata cu dezinteres
Legal ,pentru a nu va confrunta cu situatie de respingere cerere din partea asociatiei de proprietari ar trebui sa obtineti hotarare judecatoreasca definitiva
actiunea asociatiei de proprietari de repartizare cheltuieli de judecata si onorariu avocat este justificata de recuperare c/v cheltuieli fara temei legal
Este adevarat ca asociatia de proprietari a achitat onorariu avocat dar avand in vedere ca actiunea asociatiei de proprietari a primit hotarare judecatoreasca defavorabila,ulegal,asociatia de proprietari are obligatia sa repartizeze c/v cheltuieli dispuse de instanta de judecata,tuturor proprietarilor mai putin dv care ati obtinut hotararea judecatoreasca favorabila
Or in momentul de fata ,instanta de judecata afirmati ca nu a dispus hotarare judecatoraesca definitiva,respectiv nu exista temei legal de impunere cheltuieli de judecata
Intreb si eu: respingerea unei actiuni pe motiv ca a ramas fara obiect pentru ca restantierul si-a achitat debitul pe parcursul procesului este acelasi lucru cu pierderea procesului ?

Ce s-ar intampla daca nu unul, ci mai multi proprietari dintr-un imobil, ar lasa sa se stranga niste datorii , ar fi dati in judecata dar pe parcursul proceselor ar achita debitele si actiunile ar ramane fara obiect?
Ce vina au proprietarii corecti, buni platnici la faza asta de ar trebui ei sa plateasca pentru arogantele unora?
Bloc Expert a scris:

Intreb si eu: respingerea unei actiuni pe motiv ca a ramas fara obiect pentru ca restantierul si-a achitat debitul pe parcursul procesului este acelasi lucru cu pierderea procesului ?

Ce s-ar intampla daca nu unul, ci mai multi proprietari dintr-un imobil, ar lasa sa se stranga niste datorii , ar fi dati in judecata dar pe parcursul proceselor ar achita debitele si actiunile ar ramane fara obiect?
Ce vina au proprietarii corecti, buni platnici la faza asta de ar trebui ei sa plateasca pentru arogantele unora?

Și ce vină avem noi, cei care am fost dați în judecată ilegal și abuziv de către niște șefi ilegal aleși ai Asociației de Proprietari, Instanțele găsind la final, după recalcularea Expertizei Contabile în urma unui Recurs la Curtea de Apel, după mulți ani de procese, că datoria era a Asociației de Proprietari, nu a noastră ?
Ce ziceți, n-ar trebui să se ceară daune materiale și morale pentru acest abuz de drept și pentru această faptă penală de Înșelăciune ?
Eu postez aici pentru a sfătui proprietarii să nu accepte orice sume de pe listele de plată și să le conteste, dacă știu că ele au fost impuse ilegal, fără a avea la bază hotărâri ale Adunărilor Generale anuale legal convocate !
Șefii Asociațiilor de Proprietari impun adeseori pe listele de plată sume abuzive și ilegale și dacă proprietarii fac Contestații, aceștia nici nu se obosesc să răspundă, conform art. 28 și 29 din Legea nr. 196/2018 ! Și uite cum rămâi cu paguba și aceasta se amplifică lunar și anual ...

flory_mr a scris:

să nu accepte orice sume de pe listele de plată și să le conteste, dacă știu că ele au fost impuse ilegal, fără a avea la bază hotărâri ale Adunărilor Generale anuale legal convocate !

Sunt aspecte distincte impunerea ilegala de sume si adunari generale ilegal convocate
Nu toate topicurile de pe forum sunt identice cu situatia repetat discutata din asociatia dv de proprietari
Listele lunare de plata a intretinerii nu se intocmesc in baza hotararilor adunarii generale anuale,ci in baza dispozitiilor dispuse de catre legiuitor