avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate mavio33

Activitate mavio33

Răspuns la discuția Contestare proces verbal
La ce litera din art 2 poate fi incadrata fapta "nu a taiat iarba si nu a mentinut curatenia pe terenul pe care il detine " in conditiile in care un teren fara constructii nu este anexa gospodareasca, curte, gradina?
curte = spațiu (împrejmuit) în jurul unei clădiri, al unei gospodării etc. care ține de această clădire, gospodărie;
grădină =suprafață de teren arabil, de obicei îngrădită, pe care se cultivă legume, flori sau pomi fructiferi, în vederea obținerii unor produse;
anexe gospodăreşti = construcţiile cu caracter definitiv sau provizoriu, menite să adăpostească activităţi specifice, complementare funcţiunii de locuire, care, prin amplasarea in vecinătatea locuinţei, alcatuiesc împreună cu aceasta o unitate functională distinctă.


Art. 2
In aplicarea prezentei hotarari, locuitorilor comunei Cumpana, precum si persoanelor fizice/ juridice care detin in proprietate / concesiune/ cu chirie imobile – constructii si/sau terenuri si care isi au domiciliul / sediul in alte localitati, le revin urmatoarele obligatii :
a) intretinerea curateniei si igienei in locuintele pe care le detin in proprietate sau cu chirie, a anexelor gospodaresti, in curti, gradini, inclusiv pe spatiul verde din jurul locuintei;
b) imprejmuirea terenurilor detinute in proprietate;
c) depozitarea gunoiului in europubele, containiere cu capac sau saci de plastic.
d) sa nu arunce deseurile menajere in cosurile de pe domeniul public, sa nu raspandeasca direct pe sol apele uzate si menajere, sa nu arunce biletele de calatorie si resturile de tigari si a altor tipuri de deseuri ;
e) sa nu blocheze santurile de scurgere a apelor pluviale de pe strazi prin aruncarea diferitelor deseuri sau depozitarea pamantului;
f) sa etanseze corespunzator utilajele care transporta diferite materiale sau reziduri, pentru a preintampina imprastierea pe carosabil;
g) sa nu depoziteze pe domeniul public materiale de constructii , fara acordul Primariei.
h) sa nu depoziteze pe domeniul public resturi care provin din activitatile agricole:coceni, paie, fan, deseuri menajere, gunoi de grajd ori altele asimilate acestora;
i) sa nu mute sau sa rastoarne bancile, cosurile de gunoi, indicatoarele rutiere unde au fost amplasate, sa nu le distruga sau sa le deterioreze, sa nu doarma pe banci;
j) sa nu se urce in arbori, pe monumente, statui, statii de autobuz, banci, sa nu escaladaze imprejmuirile si sa nu deterioreze spatiile verzi;
k) sa nu rupa sau sa scoata din radacina florile, sa nu rupa, deterioreze gardurile vii, lianele, arborii, precum si sa nu utilizeze spatiile verzi amenajate drept loc de joaca, sa nu aprinda si sa nu intretina focurile pe zonele verzi;
l) sa nu pasuneze animalele in parcuri, gradini publice, spatii verzi aferente ansamblurilor de locuinte sau pe acostamentul drumurilor;
m) sa nu arunce resturi de tigari, tigari, ambalaje, resturi menajere si alte tipuri de deseuri , pe domeniul public;
n) sa nu depoziteze sau sa manipula deseurile vegetale, menajere sau provenite de la constructii, pe spatiile verzi;
o) sa nu stationeze, sa nu repare si sa nu spele autovehiculele sau obiectele casnice pe domeniul public ( strazi, trotuare, spatii verzi );
p) sa nu deterioreze aleile, caile de acces, bordurile, stalpii de iluminat, retelele electrice, gurile de canal , podetele si retelele de apa;
q) sa aduca la starea initiala terenurile dupa efectuarea de lucrari autorizate sau interventii in subteran;
r) sa nu rupa salcamii sau oricare alti pomi plantati pe malul stang al canalului Dunare – Marea Neagra la km 53-54 pe o suprafata de 3 ha, precum si pasunatul in aceasta zona.
s) curatarea fatadelor locuintelor si a altor constructii amplasate la frontul strazii, tencuirea si zugravirea periodica a acestora potrivit masurilor stabilite de consiliul local;
t) repararea si intretinerea instalatiilor aferente imobilelor;
ţ ) sa nu incendieze resturile vegetale din gospodarie pe domeniul public, decat dupa
respectarea normelor privind lucrul cu focul deschis.
u) mentinerea curateniei pe trotuare, pe partea carosabila a strazii sau a drumului, pe portiunea din dreptul gospodariei si a locului de parcare pe care il folosesc.
v) indepartarea zapezii si a ghetii de pe trotuarele din dreptul imobilelor in care locuiesc sau pe care il folosesc in alte scopuri;
w) pastrarea curateniei pe arterele de circulatie, in targuri, piete si oboare, in parcuri, locuri de joaca pentru copii si in alte locuri publice.
x) sa nu ingradeasca suprafetele de teren ce apartin domeniului public pentru stationarea si cresterea animalelor.
y) sa nu parcheze autovehicule de transport marfa sau calatori pe trotuarele din localitate.
z) sa nu incendieze cauciucurile de la autovehiculele personale sau abandonate.
Multumesc pentru raspunsuri si comentarii.
Ce sanse are contestatia impotriva unui proces verbal intocmit de un agent al Politiei locale pentru faptele " nu a taiat iarba si nu a mentinut curatenia pe terenul pe care il detine", daca:
- agentul nu si-a trecut prenumele complet,
- nu si-a mentionat calitatea pe care o detine
- a scris SPECELEP in loc de SPCLEP
- mi-a gresit CNP-ul, a omis o cifra
- nu a specificat imprejurarile ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite ,obligatorii conform OG 2/2012 art.16 al. (1)
- imi incadreaza faptele la un art.2 dintr-o HCLcare are27 de litere si el nu specifica litera la care ma incadrez si ma sanctioneaza conform unui articol 4 lit a care stabileste sanctiuni pentru persoane juridice, societati comerciale. Deci imi aplica mie, persoana fizica o amenda de 500 de lei care este pentru persoane juridice.
- nu au fost martori
- nu am fost nici eu de fata si deci nu am semnat procesul verbal
- a scris agramat "cel detine", "sau facut fotografi".... traducerea = ce-l detine, s-au facut fotografii
Am cunoscut o fata si dupa o perioada ne-am logodit. Am depus si actele sa ne casatorim , dar s-a imbolnavit tatal meu si a trebuit sa contramandam. Intre timp relatiile dintre noi s-au racit si nu va mai avea loc nicio nunta. Nu am locuit impreuna, ea nu lucra si am sustinut-o cu bani. I-am platit cateva rate la masina luata in leasing, am cumparat cate ceva (covoare, mic mobilier) pentru apartamentul inchiriat de ea si unde urma sa ne mutam impreuna, i-am platit chiria si intretinerea de cateva ori. Toate acestea le-am facut in ideea ca urma sa ne casatorim, era viitoarea mea sotie si as fi facut totul pentru ea. Pot sa mai recuperez ceva din banii cheltuiti cu ea? Mentionez ca am ceva chitante, facturi si martori care sa confirme situatia expusa. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Platesc pensie alimentara 30% din salariul net pentru cei doi copii care au fost incredintati mamei lor. Vreau sa stiu daca prima anuala ( al 13-lea salariu ) si alte prime pe care este posibil sa le primesc intr-un an se au in vedere la calcularea pensiei alimentare. Mentionez ca lucrez in armata si aceste prime sunt incerte in sensul ca depinde de comandant daca primesc sau nu aceste prime in functie si de activitatea pe care o desfasor.
Mentionez de asemenea ca imi iubesc copiii ( sunt baieti amandoi 10 si 7 ani ), am obtinut la intelegere cu mama lor dreptul de a-i lua la domiciliul meu in fiecare weekend, in vacante. Cheltui destui bani cu ei cand sunt la mine, desi nu am venituri prea mari.Vorbesc cu ei la telefon la 3-4 zile, ma implic in tot ceea ce tine de ei; particip la serbarile de la scoala, la organizarea zilelor de nastere. Deci nu ma intelegeti gresit.
Vreau sa stiu daca primele care nu sunt venituri regulate si nici certe se iau in calcul la stabilirea pensiei alimentare?
Multumesc anticipat celor care au amabilitatea sa imi raspunda.