avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Activitate ineg

Activitate ineg

Buna ziua, doresc sa închiriez o casa declarată ca și spatiu comercial la o firma cu activitate comercială. Firma care a închiriat anterior a avut acordul vecinilor pentru activitate comercială pe societatea lor. Întrebarea mea este dacă firma noua care închiriază are nevoie din nou de acordul vecinilor. Multumesc anticipat
Buna ziua, am rugămintea sa ma lămuriti dacă exista cadrul legal de a contesta o decizie a managerului de numire șef serviciu interimar medical ( personal contractual spital public) pe perioada concediului de îngrijire a copilului pana la 2 ani, a șefei de serviciu. As dori sa contest aceasta decizie deoarece fisa postului modificata ( pe care am primit-o la o săptămâna după numire) practic adauga toate atribuțiile șefei de serviciu si altele in plus la cele pe care deja eu le am și sunt foarte multe sarcini de execuție de ambele părți. Menționez ca suntem putini -4- in serviciu, unele posturi fiind suspendate iar angajări nu se vor face și mai mult decât atât încă o colega dorește sa plece deoarece volumul de munca e foarte mare. Doresc sa specific faptul ca la insistentele managerului am fost de acord cu aceasta numire deși de la bun început nu am dorit asta. Citind fisa postului realizez ca nu se poate face bine atât de multă munca cu atât de putini oameni.
Mulțumesc mult pentru lămuriri.
Da, așa voi proceda. Mulțumesc
Buna ziua, am o întrebare legata de legalitatea tăierii a 7 arbori aflați pe proprietatea vecinului, pentru care bănuiesc ca are autorizație( se susține ca sunt in pericol de cădere) dar care odată tăiați vor afecta masiv stabilitatea terenului meu și a casei. Arborii respectivi nu sunt foarte bătrâni, sunt pe un teren in panta, in același aliniament, și cred ca se poate rezolva problema cu o simpla toaletare. Menționez ca încă nu sunt tăiați da s-a început toaletarea lor. Mulțumesc mult