avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tăiere 7 arbori de către vecin afectează ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tăiere 7 arbori de către vecin afectează stabilitatea casei și a terenului in proprietatea mea

Buna ziua, am o întrebare legata de legalitatea tăierii a 7 arbori aflați pe proprietatea vecinului, pentru care bănuiesc ca are autorizație( se susține ca sunt in pericol de cădere) dar care odată tăiați vor afecta masiv stabilitatea terenului meu și a casei. Arborii respectivi nu sunt foarte bătrâni, sunt pe un teren in panta, in același aliniament, și cred ca se poate rezolva problema cu o simpla toaletare. Menționez ca încă nu sunt tăiați da s-a început toaletarea lor. Mulțumesc mult
Ultima modificare: Duminică, 25 Noiembrie 2018
ineg, utilizator
Cel mai recent răspuns: ineg , utilizator 08:06, 26 Noiembrie 2018
Mergeți și sesizati urgent autoritățile competente cu un memoriu scris.
Trebuie clar stabilit stiintific ce susțineti si daca aveti dreptate sa se gaseasca soluția optimă.
Ultima modificare: Duminică, 25 Noiembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, așa voi proceda. Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taierea unui nuc de pe proprietate privata mariapopescu mariapopescu Pentru taierea unui nuc crescut razlet pe proprietate privata este nevoie de autorizatie? Legea din 2008 care completeaza legea pomiculturii din 2003 ce ... (vezi toată discuția)
Taiere nuc Diana.F Diana.F Buna ziua. Avem in curtea casei un nuc, plantat de tatal meu, care impinge un perete al terasei, cu pericol de daramare. Am nevoie de autorizatie pentru taiere? (vezi toată discuția)
Pot sa tai un plop aflat pe domeniul public? barty barty Buna ziua, Pe terenul adiacent blocurilor de locuinte se afla un plop care in perioada acesta ne sufoca cu puful pe carel produce, ne infunda radiatoarele la ... (vezi toată discuția)