avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate bela@hotmail.com

Activitate bela@hotmail.com

Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
multumesc, asa am sa argumentez cu acest art din lege.
va multumesc, sper sa am si bafta pentru reintegrarea in munca si cu adeverinta de la medic sa nu mai ma trimita in delegare cel putin o perioada.
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
da, despre delgare se discuta in decizie, v-am citat toata decizia asa cum este redactata ea.
deci va rog spuneti-mi nu pot invoca art 46.3 lit c in apararea mea indifirent ca se discuta despre raspunsul meu la cercetarea discilpinara sau de instanta? cu ce art din cm pot justifica daca nu art 46.3 lit c?
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
da, este cim suspendat
decizia spune asa>
art1.incepand cu data de 07.07.15 se suspenda cim al dnei... angajata ca agent turism in baza art 52 .1 lit a din cm pentru refuzul de a pleca in delegare.
art2.pe durata cercetarii disciplinare salariatul nu va beneficia de nici un drept care rezulta din calitatea sa de salariat, conf.prev.art 49.4 din cm
art.3 de comunicarea si ducerea la indeplinire a prezentei decizii raspunde bp.
asta este tot.
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
buna ziua,

Deci eu conf art 46 lit c din cm exact cu aceste argumente am venit si cu toate astea m-am trezit cu contrACTUL DE MUNCA SUSPENDAT.Astazi am primit decizia in baza art 52*1 lit a din codul muncii pentru refuzul de a pleca in delegare.
incepand cu data de 07/07/2015 decid se suspenda contractul de munca.....dar n u trece nici o data de sfarsit pana cand.
Cum pot proceda? astept sa fiu cercetata disciplinar cand ....or sa se gandeasca dansii, cei de la firma si apoi vin cu motivatiile , aceea de la medic si faptul ca imi cresc singura copilul minor, deci am 2 motivatii puternice, sau trebuie sa actionez in justitie ptr fatul ca mi-au suspendat contractul nejustificat.
buna seara,

Am avut un contract de munca incheiat cu firma de transport persoane la care lucrez de 3 ani , astazi am fost anuntata ca am contractul suspendat pentru cercetare disciplinara deoarece am refuzat datasarea mea in alta tara.In contactul nostru de munca prevede ca trebuie sa pleci din tara in detasare la cate 2 luni.Mentionez ca in ultimul an am refuzat deciziile care le primeam deoarece am 3 motive intemeiate, am un copil minor de 5 ani si jumatate pe care il cresc singura, copilul a fost decat recunoscut de tatal sau in rest nimic, nu primim pensie alimentara de la el sau altceva,
Al doilea motiv este ca sufar de hipertensiune, sunt in medicatie continua si inregistrata la medicul de familie si la alt cabinet particular care mi-a prescris tratament
al treilea motiv este ca aceasta firma nu plateste diurna ptr deplasare in strainatate cat prevede legea in jur de 35 eur pe zi si doar 12 eur pe zi de aceea are atat de multe procese cu angajatii sau fostii angajati.
mentionez ca eu nu am semnat ultima decizie primita si nici de luarea la cunostiinta pentru a decurge celelalte drepturi si a periclita activitatea in vreun fel si cu toate ACESTEA AM FOST CONCEDIATA EU FIIND INTRETINATOARE DE FAMILIE.vREAU SA STIU DACA ESTE LEGAL SI NORMAL CE MI SE INTAMPLA SICE DREPTURI AM? MULTUMESC
Răspuns la discuția Scoatere minor din tara
multumesc!
buna ziua,
doresc sa intreb daca in urma unei hotariri judecatoresti, minorului i s-a stabilit domiciliul la mama fara ca tatal sa solicite drept de vizita, pot scoate copilul din tara eu mama copilului fiind detasata cu serviciul pentru 1 an de zile in alta tara?
referitor la raspunsul primit din partea dvs, am facut referire ca persoana in cauza nu mai locuieste la mine, nici macar prin hotarare judecatoreasca nu se poate anula aceasta viza?
Buna ziua,

doresc sa stiu care sunt demersurile necesare scoaterii din spatiu a unei peroane,tatal copilului meu pe care l-am trecut in spatiu la adresa mea anul trecut, mentionez ca nu am fost casatoriti legal niciodata si nu mai locuim impreuna.el a parasit locuinta de apx.10 zile si incep sa vina amenzi neplatite pe numele lui,imprumuturi facute de el,etc.
am nevoie urgenta de un raspuns.
va multumesc!
DURATA CONTRACTULUI NEDETERMINATA SI DA, AM SA REVIN CU DECIZIA DE INCETARE CIM