Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Doresc sa intreb daca pot indeplinii conditiile ptr acordarea aj,de somaj
-am lucrat din ian 2009 pana in dec 2010 la o firma
-am plecat de la ei incepand cu 3 ian 2011 la o alta firma prin demisie
- am lucrat 1 luna dupa care am fost chemata la o alta firma la care am si inceput
-dupa apx.25 zile mi-au desfacut ccm cu art33
Probabil art. 31, incetarea contractului in perioada de proba. Daca este asa (art.31) aveti dreptul la somaj.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. adica cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4):
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. Art.33 din Codul muncii nu este un articol de incetare a CIM, este un articol de interdictie:
Art. 33 - Angajarea succesivă a mai mult de trei persoane pe perioade de probă pentru acelaşi post este interzisă.

3. Uitati-va pe decizia de incetare a CIM si spuneti ce articol din Codul muncii este invocat acolo pentru incetarea CIM.
buna ziua si multumesc ptr raspuns,
nu am primit decizie de desfacere cim iar cand am intrebat la telefon mi-a raspuns asa ca a fost desfacut cu art 33 alin 1, eu aflandu-ma decat de 25 de zile in firma lor
1. Ati avut incheiat un CIM? Trebuia sa aveti si dvs. un exemplar.
2. Cred ca ati lucrat "la negru".
da, am avut 1 ex din cim dar nu am decizie de incetare cim