Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

buna ziua
am rugamintea sa imi spuneti daca pot beneficia de ajutor de somaj in cazul in care contractul de munca intre mine si fosta firma unde am lucrat s-a incheiat cu acordul partilor; de asemenea daca mi se acorda somajul tinand cont ca am lucrat 12 luni consecutive in ultimii 2 ani (intre martie 2009 - martie 2010)
multumesc!
nu aveti dreptul ptr. ca :

firma unde am lucrat s-a incheiat cu acordul partilor

1. Una din conditiile pentru a beneficia de indemnizatie de somaj este ca incetarea CIM sa se faca din motive neimputabile dvs.
2. Daca CIM inceteaza cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii atunci veti beneficia de indemnizatie de somaj: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
3. Incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) va este impuatbila deoarece dvs. ati solicitat aceasta.