Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demitere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demitere

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o privinta. Daca imi dau demisia de la locul de munca beneficiez de somaj sau trebuie sa fiu demis pentru asta, sau se poate intrerupe activitatea si cu acordul partilor si sa primesc somaj.
Va multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. Aceste motive neimputabile dvs. sunt date de urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
2. Daca incetati CIM prin demisie (art.79 din Codul muncii) sau prin acordul partilor (art.55b din codul muncii) nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.
etves_tiberiu a scris:

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o privinta. Daca imi dau demisia de la locul de munca beneficiez de somaj sau trebuie sa fiu demis pentru asta, sau se poate intrerupe activitatea si cu acordul partilor si sa primesc somaj.
Va multumesc!

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor sau prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.