avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Doresc sa intreb daca pot indeplinii conditiile ptr acordarea aj,de somaj
-am lucrat din ian 2009 pana in dec 2010 la o firma
-am plecat de la ei incepand cu 3 ian 2011 la o alta firma prin demisie
- am lucrat 1 luna dupa care am fost chemata la o alta firma la care am si inceput
-dupa apx.25 zile mi-au desfacut ccm cu art33
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:56, 22 Martie 2011
sa va exemplific putin situatia:
-dupa 2 ani la prima firma am plecat cu art 79/1
-am lucrat 1 luna la alta firma si de acolo am plecat ca ma vroiau altii neaparat, nu am stat sa termin preavizul asa ca am plecat cu art.61 lit.a ptr absente nemotivate
-la ultimii am lucrat 25 zile, si mi-au zis ca mi-au desfacut cu 33lit 1, ceva de genul, ptr ca pe postul respectiv a revenit persoana care il ocupa ulterior, rezulta ce pers.resp a fost propusa ptr alt post, postul nu a fost aprobat in organigrama, asa ca s-a intors la fostul post si eu concediata , cu ce art.....ei stiu...
1. Deci:
- nu se poate inceta un CIM cu art.33 din Codul muncii;
- de unde stiti ca ati fost concediata daca nu vi s-a dat o decizie de concediere?
2. Cereti decizia de concediere apoi reveniti sa spuneti cu ce articol ati fost concediata.
3. Aveti nevoie de decizia pentru a va inregistra la Agentia de Somaj.
4. Spuneti, din CIM, ce scrie acolo, la durata contractului.
DURATA CONTRACTULUI NEDETERMINATA SI DA, AM SA REVIN CU DECIZIA DE INCETARE CIM
Interventie moderator Va rog sa nu deschideti aceeasi discutie de mai multe ori, contravine pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum. Continuati aici. Multumesc!

Gabriela Pintea

bela@hotmail.com a scris:
mi s-a desfacut CIN cu articolul 31 alin.4 as dori sa stiu daca pot beneficia de somaj.ce acte sunt necesare pt somaj?


p.neagu a raspuns:
Beneficiati de somaj daca aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de la data concedierii.
Informatii despre actele necesare gasiti acici:
[ link extern ]


bela@hotmail.com a scris:
cui as putea sa ma adresez pt ca persoana de la somaj de la mine din oras mi-a spus k asta nu e articol sa ma incadrez pt a beneficia?

Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
bela@hotmail.com:
1. Aratati-i "persoanei" ce spun Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncã în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
b) încetarea raportului de muncã la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisã, în temeiul art. 31 alin. (4.1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
...
2. Dar daca dvs. ati avut initiativa incetarii CIM atunci nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Mergeti la Agentia de Somaj, la seful agentiei sau la oficiul juridic si cereti sa va expile care este baza legala a refuzului de a va acorda indemnizatia de somaj.
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? ContSters170122 ContSters170122 buna ziua am rugamintea sa imi spuneti daca pot beneficia de ajutor de somaj in cazul in care contractul de munca intre mine si fosta firma unde am lucrat s-a ... (vezi toată discuția)
Intrare in somaj alinahedean alinahedean buna....in ultimele 4 luni am fost angajata fictiv la o firma(adica mi-am platit eu darile si defapt nu am lucrat), iar acuma vreau sa intru in ... (vezi toată discuția)
Noua pe forum! icca50 icca50 Va salut pe toti membrii forumului!Sunt noua aici si vreau sa va expuns situatia mea in speranta ca ma veti ajuta! Am terminat facultatea anul trecut si am ... (vezi toată discuția)