Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Doresc sa intreb daca pot indeplinii conditiile ptr acordarea aj,de somaj
-am lucrat din ian 2009 pana in dec 2010 la o firma
-am plecat de la ei incepand cu 3 ian 2011 la o alta firma prin demisie
- am lucrat 1 luna dupa care am fost chemata la o alta firma la care am si inceput
-dupa apx.25 zile mi-au desfacut ccm cu art33
sa va exemplific putin situatia:
-dupa 2 ani la prima firma am plecat cu art 79/1
-am lucrat 1 luna la alta firma si de acolo am plecat ca ma vroiau altii neaparat, nu am stat sa termin preavizul asa ca am plecat cu art.61 lit.a ptr absente nemotivate
-la ultimii am lucrat 25 zile, si mi-au zis ca mi-au desfacut cu 33lit 1, ceva de genul, ptr ca pe postul respectiv a revenit persoana care il ocupa ulterior, rezulta ce pers.resp a fost propusa ptr alt post, postul nu a fost aprobat in organigrama, asa ca s-a intors la fostul post si eu concediata , cu ce art.....ei stiu...
1. Deci:
- nu se poate inceta un CIM cu art.33 din Codul muncii;
- de unde stiti ca ati fost concediata daca nu vi s-a dat o decizie de concediere?
2. Cereti decizia de concediere apoi reveniti sa spuneti cu ce articol ati fost concediata.
3. Aveti nevoie de decizia pentru a va inregistra la Agentia de Somaj.
4. Spuneti, din CIM, ce scrie acolo, la durata contractului.
DURATA CONTRACTULUI NEDETERMINATA SI DA, AM SA REVIN CU DECIZIA DE INCETARE CIM
Interventie moderator Va rog sa nu deschideti aceeasi discutie de mai multe ori, contravine pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum. Continuati aici. Multumesc!

Gabriela Pintea

bela@hotmail.com a scris:
mi s-a desfacut CIN cu articolul 31 alin.4 as dori sa stiu daca pot beneficia de somaj.ce acte sunt necesare pt somaj?

p.neagu a raspuns:
Beneficiati de somaj daca aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de la data concedierii.
Informatii despre actele necesare gasiti acici:
[ link extern ]

bela@hotmail.com a scris:
cui as putea sa ma adresez pt ca persoana de la somaj de la mine din oras mi-a spus k asta nu e articol sa ma incadrez pt a beneficia?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
bela@hotmail.com:
1. Aratati-i "persoanei" ce spun Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncã în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
b) încetarea raportului de muncã la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisã, în temeiul art. 31 alin. (4.1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
2. Dar daca dvs. ati avut initiativa incetarii CIM atunci nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Mergeti la Agentia de Somaj, la seful agentiei sau la oficiul juridic si cereti sa va expile care este baza legala a refuzului de a va acorda indemnizatia de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane