avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate Apollo11

Activitate Apollo11

Buna ziua, va multumesc foarte mult pentru raspunsul d-voastra !
Aceasta taxa de 20 RON se plateste la administratiile financiare locale ?
Doar o intrebare suplimentara : In art. 447 din Noul cod de procedura Civila se prevede ca daca cererea este admisa cheltuielile vor fi suportate de stat, in caz contrar se suporta de parte. Dovada platii taxe se depune o data cu depunerea cererii de indreptare erori materiale sau se asteapta daca cererea se aproba sau nu ? (Nu imi este de suma, vroiam doar sa stiu daca depun o data cu cererea de indreptare si chitanta sau astept si o depun ulterior, nu stiu cum este procedura). Va multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Am o hotarare judecatoreasca favorabila mie dar in care s-a strecurat o greseala in text . Pe langa declaratia mea si tot ce tine de cauza mea, este mentionat in text si un paragraf care probabil a fost introdus acolo de la un alt proces (face referire la un proces verbal din o alta zi, cu alte aparari fata de ale mele, o alta speta care probabil a aparut dintr-o greseala de copy-paste, nu are nimic de a face cu declaratiile mele sau cu plangerea mea facuta la acel proces, culmea este ca este si cu alt font scris ). Sentinta favorabila nu are de-a face nimic cu acel pasaj ( s-a dat in urma neprezentarii partii adverse la proces cu nici o dovada, desi a fost citata multiplu).
Vreau sa introduc o cerere de indreptare a hotararii pentru scoaterea acelui pasaj care nu imi apartine si vin la d-voastra cuc rugamintea de a-mi raspunde la 2 intrebari :
1. Cum se plateste taxa pentru o astfel de cerere, am vazut informatii contradictorii pe alte site-uri (este corect sa se plateasca la administratia financiara o taxa de 20 lei si atat ? )
2. Intre timp partea adversa (Politia Rutiera) a declarat apel (fara a-l motiva deocamdata) si acesta este motivul pentru care vreau sa depun aceasta cerere de indreptare, pentru ca o astfel de eroare neimputabila mie sa nu cantareasca la vreo decizie a instantei de apel. Este in regula sa depun acum cererea de indreptare a hotararii la instanta initiala de eliminare a acelui pasaj, atat timp cat exista o cerere de apel ? (abia am primit cerere sa fac intampinare pentru apel, nu este stabilit un termen).
Va multumesc foarte foarte mult si va doresc o zi excelenta.
Buna ziua,
Am castigat un proces pe fond cu politia rutiera si am primit acum acasa faptul ca politia a depus apel. Am rugamintea la d-voastra sa ma ajutati cu raspunsurile la 2 intrebari :
- Fondul s-a judecat la Tribunalul Roman. Plicul cu comunicarea apelului l-am primit acasa de la Tribunalul Neamt (cel putin asa e pe antet). Unde trebuie depusa intampinarea la apel ? (la Judecatoria Roman unde a fost fondul sau la Tribunalul Neamt care este instanta superioara ? )
- Trebuie sa depun intampinare la apel dar nu prea am la ce pentru ca la motivatia apelului, cei de la Politie au scris "Precizam faptul ca in conformitate cu precederile art. 34 alin . 2 din OG 2/2001, motivele de apel le vom preciza ulterior" (si nici o alta informatie in plus). Cum au putut depune apel fara sa motivezi macar de ce il depun ?? Cum ar trebui sa sune intampinarea mea in acest caz ? (sau unde pot gasi un model contra-cost, doar pentur a vedea scheletul ? ). Precizez ca la fond am castigat la primul termen si pentru ca politia nu a depus nimic, desi au fost citati de 2 ori conform spuselor judecatorului (nici nu aveau ce, sunt clar nevinovat, de asta sunt socat ca acum au depus apel desi la fond au facut non-combat) .
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile d-voastra.
Sunt intr-o situatie similara cu ce s-a prezentat mai sus, am castigat pe fond cu politia rutiera si am primit acum acasa faptul ca politia a depus apel. Trebuie sa depun intampinare la apel dar nu prea am la ce pentru ca la motivatia apelului, cei de la Politie au scris "Precizam faptul ca in conformitate cu precederile art. 34 alin . 2 din OG 2/2001, motivele de apel le vom preciza ulterior" (si nici o alta informatie in plus). Cum poti depune apel fara sa motivezi macar de ce il depui ???
Cum ar trebui sa sune intampinarea mea in acest caz ? (sau unde pot gasi un model contra-cost ? ). Precizez ca la fond am castigat la primul termen si pentru ca politia nu a depus nimic, desi au fost citati de 2 ori conform spuselor judecatorului (nici nu aveau ce, sunt clar nevinovat, de asta sunt socat ca acum au depus apel desi la fond au facut non-combat) . Va multumesc mult.