avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intampinare apel - procedura si loc depunere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intampinare apel - procedura si loc depunere

Buna ziua,
Am castigat un proces pe fond cu politia rutiera si am primit acum acasa faptul ca politia a depus apel. Am rugamintea la d-voastra sa ma ajutati cu raspunsurile la 2 intrebari :
- Fondul s-a judecat la Tribunalul Roman. Plicul cu comunicarea apelului l-am primit acasa de la Tribunalul Neamt (cel putin asa e pe antet). Unde trebuie depusa intampinarea la apel ? (la Judecatoria Roman unde a fost fondul sau la Tribunalul Neamt care este instanta superioara ? )
- Trebuie sa depun intampinare la apel dar nu prea am la ce pentru ca la motivatia apelului, cei de la Politie au scris "Precizam faptul ca in conformitate cu precederile art. 34 alin . 2 din OG 2/2001, motivele de apel le vom preciza ulterior" (si nici o alta informatie in plus). Cum au putut depune apel fara sa motivezi macar de ce il depun ?? Cum ar trebui sa sune intampinarea mea in acest caz ? (sau unde pot gasi un model contra-cost, doar pentur a vedea scheletul ? ). Precizez ca la fond am castigat la primul termen si pentru ca politia nu a depus nimic, desi au fost citati de 2 ori conform spuselor judecatorului (nici nu aveau ce, sunt clar nevinovat, de asta sunt socat ca acum au depus apel desi la fond au facut non-combat) .
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile d-voastra.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:30, 8 Decembrie 2018
Întâmpinarea o veți depune la Tribunal, unde se judeca apelul.
Deocamdată se așteaptă redactarea hotărârii, iar după ce aceasta se va comunica apelantului, veți primi și motivele de apel, acum oricum nu au ce critica, nefiind disponibilă motivarea hotărârii.
NU exista un modem standard de întâmpinare, pentru ca rolul acesteia este de a oferi argumente pentru respingerea cererii (de apel), prin invocarea de excepții specifice spetei și apărări de fond.
Întâmpinarea o veți depune la Tribunal, unde se judeca apelul.
Deocamdată se așteaptă redactarea hotărârii, iar după ce aceasta se va comunica apelantului, veți primi și motivele de apel, acum oricum nu au ce critica, nefiind disponibilă motivarea hotărârii.
NU exista un modem standard de întâmpinare, pentru ca rolul acesteia este de a oferi argumente pentru respingerea cererii (de apel), prin invocarea de excepții specifice spetei și apărări de fond.
Trebuia apărată hotărârea primei instanțe si combaterea motivată a argumentelor poliției.
Trebuie analizate de avocat hotărârea si motivele de apel.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Decembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intampinare apel si obligativitate reprezentare de catre avocat catalex catalex Buna seara, Am castigat un proces pe fond cu Politia Rutiera (am contestat un proces verbal pentru un accident soldat cu zgarieturi in care am fost scos ... (vezi toată discuția)
Termenul de depunere a motivelor de apel Scorpionul Scorpionul Buna Ziua Am si eu o nelamurire si suna c-am asa: 1. Am depus apel intr-un divort si vreau sa stiu cat timp am sa depun motivele apelului de la data ... (vezi toată discuția)
Instanta ADELA STROE ADELA STROE Am depus o cerere de chemare in judecata in calitate de creditor, societatea debitoare a depus intampinare, eu acum ce fac, depun si eu intampinare? ce ... (vezi toată discuția)