avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate ina38i

Activitate ina38i

Nu este angajat, este membru al asociatiei profesionale, a primit o mustrare verbala de la comisia de disciplina, acum constata ca acea sanctiune nu mai poate fi prescrisa niciodata, astfel ca nu poate sa aleaga sau sa fie ales intr-o adunare generala, nu poate candida la nici un loc in Consiliul Filialei sau Consiliul Superior etc. are doar obligtia sa plateasca taxele fata de corp.
Va rog sa-mi spuneti care este perioada de prescriptie a unei sanctiuni advinistrative ( mustrare) data de o comisie de discipina (ceccar) in anul 2010,daca exista o cale legala de atac,deoarece nici un regulament al corpului nu prevede prescriptia sanctiunilor date de comisiile de disciplina ale corpului, totodata este ingradita si evolutia in cadrul functiilor de conducere a celor care au fost sanctionati de comisiile de disciplina. Va multumesc!
Buna seara, am urmatoarea situatie, mentionez ca am un PFA din anul 2009, in luna ianuarie 2012 am fost la fisc sa depun o declaratie estimativa pentru anul 2012, declaratie ce nu mi-a fost primita pe motiv ca aceasta se va depune doar insotita de declaratia definitiva 200 pentru anul 2011. Stiind ca termenul pentru declaratia definitiva este 25 mai 2012, ieri am fost sa depun declaratia 220 si am omis sa mai depun si declaratia 200, astazi am mers repede la fisc sa depun si estimativa pe anul 2012 deoarece nu voi mai avea aceleasi venituri in acest an ca in anul 2011. La fisc mare surpriza, mi-a fost respinsa declaratia pe motiv ca am incalcat OPANAF 52/2012 CARE SPUNE CA DECLARATIA 220 SE DEPUNE NUMAI INSOTITA DE DECLARATIA 200.
Intrebarea mea este daca in Codul Fiscal declaratia estimativa pentru anul 2012 avea termen 31 ian. 2012, fiscul nu mi-a primit-o la data cuvenita si acum nu doreste sa-mi primeasca aceasta declaratie pe motiv ca nu am depus-o in aceeasi zi, care este modalitatea de a depune aceasta declaratie ( estimativa pe 2012) tinand cont ca nu voi avea resursele necesare sa platesc un impozit estimat.nemaiavand activitate.[EDITAT].
Răspuns la discuția TVA servicii avocatiale in UE
Va multumesc!
Buna seara, sunt avocat, PFA platitor de TVA trimestrial, vreau sa facturez in Franta servicii de avocatura unei societati platitoare de TVA, intrebarile mele sunt:
1. Facturez cu TVA sau fara TVA?
2. Trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari?
3. Trebuie sa depun declaratia 390 VIES ?
4. Daca depun declaratia 390 VIES devin si platitor de TVA lunar ?
Va multumesc!
Buna dimineata, amenzile nu sunt purtatore de accesorii ( majorari sau penalizari de intarziere).
La o primarie comunala, se face in urma unei reclamatii la DGFP un control privind cheltuirea banilor din bugetul primariei.
Intrebare: are DGFP-ul competente sa verifice legalitatea cheltuirii banilor din buget, sau aceasta competenta este a Curtii de Conturi? Care este articolul de lege care explica competenta controlului bugetar in primarii?
Multumesc!
Răspuns la discuția Ajutor de somaj
Buna dimineata, am urmatoarea speta: daca am un angajat din aprilie 2008 si atunci era elev si nu ii mai pot pastra locul de munca poate primi ajutor de somaj incepand cu 1 ian 2009? Ce sa fac ca sa aiba totusi o sursa de venit dupa aceasta data? Mentionez ca este si la facultate la zi.
Va multumesc!