avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate bibita92

Activitate bibita92

Răspuns la discuția promisiune angajare anulata
Multumesc pentru raspunsuri.

Persoana nu a incheiat contract, oferta a fost transmisa pe mail fara semnatura si fara stampila.
Restul a fost doar telefonic.
Doar amenintarea a fost pe mail.

Multumesc
Buna ziua,

am avut o promisiune de angajare pe care ulterior, din cauza unor probleme financiare descoperite dupa transmiterea ofertei catre viitorul angajat, am anulat-o.

I-am transmis persoanei respective problema, oferindu-i o plata compensatorie. Acesta a refuzut suma propusa spunand ca doreste cel putin 3 salarii compensatorii.
Si ca ne vedem in instanta.

Ce pot face in cazul asta?
Buna ziua,

as dori sa ma ajutati cu o informatie:

am un caz de desfiintarea a locului de munca - se ofera un alt post salariatului in cauza si are termen 10 zile sa raspunda daca accepta sau nu postul oferit. Ce se intampla in cazul in care salariatul nu accepta postul? Inceteaza CIM fara preaviz si fara plata compensatorie?

Multumesc
ce se intampla in cazul in care salariatul are specificata in contractul de munca o clauza de neconcurenta pentru un anume tip de activitate dar el presteaza aceasi activitate pe parcursul desfasurarii CIM la o alta companie care se afla in concurenta cu angajatorul initial? Ce tip de clauza putem include in contract pt ca acest salariat sa nu dessfasoare aceasta activitate nici pe parcursul derularii CIM?

Pentru clauza de confidentialitate angajatorul este obligat sau trebuie ( in sensul ca i-ar fi folositor in instanta) sa plateasca un spor sau o indemnizatie salariatului?
ce se intampla in cazul in care salariatul are specificata in contractul de munca o clauza de neconcurenta pentru un anume tip de activitate dar el presteaza aceasi activitate pe parcursul desfasurarii CIM la o alta companie care se afla in concurenta cu angajatorul initial? Ce tip de clauza putem include in contract pt ca acest salariat sa nu dessfasoare aceasta activitate nici pe parcursul derularii CIM?

Pentru clauza de confidentialitate angajatorul este obligat sau trebuie ( in sensul ca i-ar fi folositor in instanta) sa plateasca un spor sau o indemnizatie salariatului?