avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1452 soluții astăzi
Forum Activitate George915

Activitate George915

Răspuns la discuția Lovire
Mulțumesc mult pentru răspuns. Este posibil să mă adresez în scris dep. Juridic al supermarketului cu solicitarea de a păstra înregistrările, având în vedere că au fost invocate ca probe într-un dosar penal, menționând totodată că în cazul de le vor șterge vor putea fi trași la răspundere pentru împiedicarea înfăptuirii justiției? Mă gândesc că până se mișcă procurorul trec mai mult de 20 de zile..

Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator a scris:

Bună seara,

Eu consider ca puteți adresa dlui PRIM-PROCUOR o cerere de asigurare probe prin care sa solicitați administrarea cu prioritate a probei cu respectivele înregistrări având în vedere ca dacă va trece o perioada mai lunga de timp acestea se vor putea pierde.

(temeiul de drept este art. 358 coroborat cu art. 2 alin. (2) Cod procedura civila, avand in vedere ca în Codul de procedura penala nu exista o prevedere asemănătoare și ținând cont ca Codul de procedura civila se poate aplica și în cadrul procesului penal, în măsura în care nu contravine prevederilor din Codul de Procedură Penală)

Discuție Lovire
Bună seara. Dacă am fost lovit de un șofer căruia i-am atins ușor mașina la o parcare cu spatele, într-o parcare populată a unui supermarket, în plină zi, incidentul fiind surprins de camerele de supraveghere de la intrarea în acel supermarket, cum as putea să grăbesc obținerea acelor imagini în condițiile în care directorul supermarket-ului mi-a adus la cunoștință că păstrează imaginile doar 20 de zile. Menționez că am depus o plângere penală prin email pe adresa Poliției, dar după cum se mișcă cu siguranță vor trece cele 20 zile până voi fi chemat la audieri, iar imaginile vor fi șterse de mult, pierzându-se astfel și probele. Ce as putea face pentru a grăbi poliția să ceară imaginile respective? Vă mulțumesc!
Bună ziua. Lucrez la o firma din domeniul retail , pe postul de lucrator comercial. Astazi un angajat al resurselor umane a sarit si m-a luat de dupa gat si incerca sa ma traga afara pentru a " rezolva problema ca barbatii" dupa modul lui de gandire, el fiind de 2 ori mai mare ca si constitutie , decat mine. ( 110 kg versus 56 ale mele). Noroc de o colega care s-a bagat intre noi pentru a il calma ca altfel s-ar fi terminat mai rau. Mentionez ca a si urlat ca in jungla, speriind clientii care erau in zona.Incidentul a fost surprins de camerele de vedere Problema este ca directorul magazinului nu a luat nicio masura impotriva lui, nici disciplinara , in condintiile in care a auzit despre eveniment. Intrebarea mea este in felul urmator. Cui ar trebui sa ma adresez pentru comportamentul grotesc al colegului respectiv?
Răspuns la discuția Lucrul la înălțime
Lucrul se desfășoară intr-un spațiu comercial

Ionut.ion a scris:

Ar trebuia sa mergeti, asa dvs. riscati sa va accidentati si el amenzii si/sau inchisoare...
Nu stiu unde va desfasurati dvs. activitatea dar la asemenea inaltimi mai sigura este schela...
Daca sunteti pe un santier...ar trebui sa primiti acea casca dar sincer, in caz de cazatura de la acea inaltime nu va ajuta cu nimic, oricum se va desprinde de cap...
Casca se foloseste cand te poti lovi tu, lucratorul, cu capul de ceva sau iti poate cadea ceva in cap, la cazatura nu te prea ajuta...
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o primiti si purtati...
Discutati cu angajatorul, vedeti ce spune... si, daca considerati ca aceste conditii va pun sanatatea in pericol va puteti adresa ITM.

Răspuns la discuția Lucrul la înălțime
Momentan nu fost la medicina muncii, dar urmează să fiu programat in perioada următoare. Până in prezent nici nu se oboseau să trimită lumea la medicina muncii pentru a vedea dacă sunt sau nu apți pentru a lucra la înălțime, aici mă refer de persoanele angajate cu mult înaintea mea. Nu cred că există posibilitatea de a fi agățată coarda respectivă, deoarece tavanul e undeva la 12-13 metrii de sol, noi agatand acele pancarte si mostre de neoane. Chiar si asa, nu ar trebui să ne fie oferite casti de protectie ?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
In primul rand aveti mentiunea "Apt pentru lucrul le inaltime" inscrisa in Fisa de aptitudini emisa de medicul de medicina muncii?
Cat despre echipamentul de protectie pentru lucrul la inaltime... Locul permite prinderea unei coarde, unui ham...?

Bună ziua. Pentru lucrul la o înălțime de aproximativ 3-4 metri, pentru care este necesar folosirea unei scări , este necesar un echipament de protecție individual ? Menționez că angajatorul nu a adus nimic in discuție legal de un astfel de echipament, și mi se pare destul de riscant ca la o inălțime de 4 metri de sol să te intinzi să legi anumite pancarte și mostre de tavan, fără a fi echipat corespunzător in caz de un posibil incident neprevăzut. Riscă angajatorul vreo sancțiune? Vă mulțumesc!
Tomaion, aș duce un om ințelept ca tine la amanet, dar nu cred că mă pot răsplăti îndeajuns..dar de când cu băgarea in seamă, toți au devenit mari cunoscători..din câte știu este un forum pentru soluții juridice, nu pentru parodii si ironii ieftine, așa ca fugi la teatru dacă ai scenete in program...sunt curios cum o să probeze poliția insușirea acelui bun...oricine îl poate cumpăra de la oricine...faptul că a ajuns la un amanet, nu înseamnă că persoana care l-a amanetat este tot una cu persoana care l-a găsit. Acest lucru trebuie probat și dovedit...justiția nu se bazează pe presupuneri..

tomaion a scris:

@ Mircea Scalat
....daca taceai, intelept ramaneai dar deh, nu puteai sa nu iti dai in petec

Răspuns la discuția Audiat ca martor
Martor-făptuitor. Dar pe citație era scris doar "făptuitor"..

PAUL777 a scris:

Pana la urma ce calitate aveti?Martor sau Faptuitor?Nu prea se intelege ce vrei sa spui.
Sa inteleg ca dumneata folosesti tactici când ești audiat!!!
O audiere la poliție pentru dumneata nu este ceva nou.

George915 a scris:

(2) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul persoanei urmarite sau judecate pentru infractiunea care formeaza obiectul procesului penal..

Problema este că eu nu am mai dat o declarație de foarte mult timp la poliție, de pe vremea când era termenul de "învinuit' și pe atunci tot aceeasi tactica cu "nu am nimic de declarat" o aplicam, pentru ca e treaba acuzarii sa dovedeasca sau nu daca exista o infractiune. Cand am fost citat, pe citatie era trecut 'faptuitor" , nicidecum "martor" , iar cand i-am spus organului de cercetare penala ca "nu am nimic de declarat" a raspuns ca e dreptul meu de a nu ma incrimina...ajuns acasa m-am documentat mai bine si am vazut totusi ca as putea fi acuzat de marturie mincinoasa pentru ca am refuzat sa declar tot ce stiu...pai de unde era sa stiu ca sunt martor daca pe citatie era trecut Faptuitor !? Iar de citit nu am citit foaia aia tipizata data de catre organ ca ma asteptam sa fie aceeasi de la vechiul cod...in fine, imi pot schimba declaratia data fara sa fiu tras la raspundere? Nu ar bate la ochi, ca dupa ce am spus ca nu am nimic de declarat, incep sa zic mai multe?

PAUL777 a scris:

Buna ziua.Posibil obstructionarea anchetei penale,asta in cazul in care se dovedeste ca cunoașteți destule detalii dar nu doriti sa spuneti nimic.

George915 a scris:

Bună ziua. Dacă am fost audiat ca martor si am scris ca ' Nu am nimic de declarat", pot fi acuzat de mărturie mincinoasă sau de obstrucționarea anchetei penale?







Răspuns la discuția Audiat ca martor
(2) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul persoanei urmarite sau judecate pentru infractiunea care formeaza obiectul procesului penal..

Problema este că eu nu am mai dat o declarație de foarte mult timp la poliție, de pe vremea când era termenul de "învinuit' și pe atunci tot aceeasi tactica cu "nu am nimic de declarat" o aplicam, pentru ca e treaba acuzarii sa dovedeasca sau nu daca exista o infractiune. Cand am fost citat, pe citatie era trecut 'faptuitor" , nicidecum "martor" , iar cand i-am spus organului de cercetare penala ca "nu am nimic de declarat" a raspuns ca e dreptul meu de a nu ma incrimina...ajuns acasa m-am documentat mai bine si am vazut totusi ca as putea fi acuzat de marturie mincinoasa pentru ca am refuzat sa declar tot ce stiu...pai de unde era sa stiu ca sunt martor daca pe citatie era trecut Faptuitor !? Iar de citit nu am citit foaia aia tipizata data de catre organ ca ma asteptam sa fie aceeasi de la vechiul cod...in fine, imi pot schimba declaratia data fara sa fiu tras la raspundere? Nu ar bate la ochi, ca dupa ce am spus ca nu am nimic de declarat, incep sa zic mai multe?

PAUL777 a scris:

Buna ziua.Posibil obstructionarea anchetei penale,asta in cazul in care se dovedeste ca cunoașteți destule detalii dar nu doriti sa spuneti nimic.

George915 a scris:

Bună ziua. Dacă am fost audiat ca martor si am scris ca ' Nu am nimic de declarat", pot fi acuzat de mărturie mincinoasă sau de obstrucționarea anchetei penale?



Bună ziua. Dacă am fost audiat ca martor si am scris ca ' Nu am nimic de declarat", pot fi acuzat de mărturie mincinoasă sau de obstrucționarea anchetei penale?