avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovire

Bună seara. Dacă am fost lovit de un șofer căruia i-am atins ușor mașina la o parcare cu spatele, într-o parcare populată a unui supermarket, în plină zi, incidentul fiind surprins de camerele de supraveghere de la intrarea în acel supermarket, cum as putea să grăbesc obținerea acelor imagini în condițiile în care directorul supermarket-ului mi-a adus la cunoștință că păstrează imaginile doar 20 de zile. Menționez că am depus o plângere penală prin email pe adresa Poliției, dar după cum se mișcă cu siguranță vor trece cele 20 zile până voi fi chemat la audieri, iar imaginile vor fi șterse de mult, pierzându-se astfel și probele. Ce as putea face pentru a grăbi poliția să ceară imaginile respective? Vă mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara,

Eu consider ca puteți adresa dlui PRIM-PROCUOR o cerere de asigurare probe prin care sa solicitați administrarea cu prioritate a probei cu respectivele înregistrări având în vedere ca dacă va trece o perioada mai lunga de timp acestea se vor putea pierde.

(temeiul de drept este art. 358 coroborat cu art. 2 alin. (2) Cod procedura civila, avand in vedere ca în Codul de procedura penala nu exista o prevedere asemănătoare și ținând cont ca Codul de procedura civila se poate aplica și în cadrul procesului penal, în măsura în care nu contravine prevederilor din Codul de Procedură Penală)
Mulțumesc mult pentru răspuns. Este posibil să mă adresez în scris dep. Juridic al supermarketului cu solicitarea de a păstra înregistrările, având în vedere că au fost invocate ca probe într-un dosar penal, menționând totodată că în cazul de le vor șterge vor putea fi trași la răspundere pentru împiedicarea înfăptuirii justiției? Mă gândesc că până se mișcă procurorul trec mai mult de 20 de zile..

Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator a scris:

Bună seara,

Eu consider ca puteți adresa dlui PRIM-PROCUOR o cerere de asigurare probe prin care sa solicitați administrarea cu prioritate a probei cu respectivele înregistrări având în vedere ca dacă va trece o perioada mai lunga de timp acestea se vor putea pierde.

(temeiul de drept este art. 358 coroborat cu art. 2 alin. (2) Cod procedura civila, avand in vedere ca în Codul de procedura penala nu exista o prevedere asemănătoare și ținând cont ca Codul de procedura civila se poate aplica și în cadrul procesului penal, în măsura în care nu contravine prevederilor din Codul de Procedură Penală)

Da, puteți face asta. Poate aveți noroc și va accepta cererea, dar totodata adresați-vă și prim-procurorului. Va recomand sa trimiteti ambele solicitari prin scrisoare recomanda cu confirmare de primire prin oficiul poștal. Iar în situația în care înregistrările vor fi între timp șterse, veți avea dovada ca dumneavostră ați depus toate diligentele pentru păstrarea acestora, dovada pe care o puteți depune la dosarul cauzei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare procuror- cand se considera a fi irevocabila ORKLA ORKLA Buna ziua. Am un dosar penal la parchet eu fiind inculpatul. A inceput urmarirea penala acum vreo 8 luni si din cate am inteles in putin timp voi avea ... (vezi toată discuția)
Acces imagini camere supraveghere bloc Iulian8484 Iulian8484 Buna seara! Un sfat va rog am nevoie deoarece politia nu da doi bani pe un caz ca acesta. In data de 20.07.2020 ora 15 pana pe 22.07.2020 ora 16 am fost ... (vezi toată discuția)
Furt bicicleta, politia incapabila elizatutuianu elizatutuianu Buna ziua, Acum o luna si jumatate mi s-a furat bicicleta de la rastelul unui mall, supravegheat video. Am depus la politie o sesizare de furt in care am ... (vezi toată discuția)