avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate MarDan78

Activitate MarDan78

Trebuie facut certificat energetic pentru un garaj construit din bca si acoperit cu tabla, fără izolatie, etc.
Constructia a fost realizata in 1995, dar dupa dezbaterea mostenirii in 2007, nu s-a trecut in certificatul de mostenitor, motiv pentru care nu a putut fi intabulata pe baza legii 297 sau 453.
Din acest motiv incerc sa intru in legalitate si nu stiu cu ce acte sa ma prezint la primarie pentru obtinerea certificatului de urbanism.
Care sunt etapele necesare pentru a intra in legalitate pentru o constructie veche fara autorizatie de constructie?
Care sunt actele necesare pentru intrare in legalitate?
Multumesc anticipat.
Nu exista nici o modalitate in care sa pastrez acest garaj?
Trebuie demolat si apoi reconstruit? Daca acest garaj este declarat la fisc, cei de la primarie, ma pot amenda pentru ca a fost construit ilegal acest garaj?
Notarul mi-a spus sa obtin autorizatie de constructie pentru el deoarece el nu poate sa-l inregistreze in certificatul de mostenitor. Din acest motiv am revenit cu aceasta intrebare.
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Am un garaj construit din 1995 care nu are autorizatie de constructie si vreau sa-l intabulez. Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru obtinerea autorizatiei de constructie a acestui garaj.
Mentionez ca nu vreau sa-l demolez, desi a fost construit ilegal de bunicul meu si nu a fost inregistrat in nici un act.
Multumesc anticipat
Bunicul meu a construit un garaj fara autorizatie de construire pe terenul lui proprietate personala in anul 1995. Mostenitorii sai (adica tatal meu si unchiul) nu au declarat acest garaj cand au dezbatut mostenirea dupa bunicul si bunica. Acum l-am declarat la fisc, dar nu reusesc sa-l intabulez, deoarece cei de la cadastru spun ca trebuia declarat in certificatul de mostenitor. Exista vreo solutie pentru a putea intabula acest garaj?
Multumesc anticipat pentru raspuns.