avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate fabianop

Activitate fabianop

Trebuie sa depun cerere?
Sau trebuie sa solicit undeva acest lucru?

Editat de moderator- nu este nevoie sa citati mesajul anterior/lecturati regulamentul
Buna ziua,

In urma dosarului cu numarul 24829/299/2019 avand ca obiect punerea în circulaţie sau conducerea unui autovehicul neînmatriculat (art.334 NCP) art.334 alin.1 C.p. şi art.334 alin.2 C.p. , mi-a fost retinut permisul (normal), insa a trecut aproape un an de cand fapta a fost savarsita si pana acum nu am primit nici-o veste referitoare la posibilitatea de a mai conduce.

Cum pot afla sau ce trebuie sa fac (daca se poate) sa intru inapoi in posesia acestuia?
Am citit ca pot intra in posesia acestuia abia dupa condamnare insa nu stiu cat de adevarate sunt aceste informatii.

Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Dosar penal
Am ramas fara permis in urma conducerii unui autovehicul neinmatriculat (ieseam de la spalatorie..spalasem masina si stau la 100 de metri de ea)

Acest lucru sa intamplat undeva in octombrie 2018

Vreau sa stiu stadiul deoarece ar urma sa plec din tara pentru cateva lui si nu as vrea sa fiu chemat in instanta si sa nu ma pot prezenta.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ce obiect are dosarul si ce calitate aveti?

Fără avocat doar în caz de infracțiuni grave dosarul are un curs mai rapid.


Răspuns la discuția Dosar penal
Nu am vrut sa imi iau avocat..din aceasta cauza intreb

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeți la poliție dar de fel avocații se ocupă de asa ceva si nu cred ca veti reusi mare lucru.

Discuție Dosar penal
Am primit de la politie numarul de dosar penal ( 9991/P/2018 ) insa nu reusesc sa gasesc informatii despre el, in ce stadiu e, cat mai trebuie sa astept, etc.
Cum aflu daca acesta este numarul corect si cum aflu informatii despre el?
Răspuns la discuția Dosar penal
multumesc, atunci o sa ma duc sa vad ce pot face
Răspuns la discuția Dosar penal
gresit, aveam numerele expirate de mai multe zile insa nu am realizat si a continuat sa merg, automat si fara asigurare
Răspuns la discuția Dosar penal
chiar daca pe dovada mea scrie fara drept?


PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Se poate face cerere la parchet sa va ofere o dovada cu drept de circulatie pana la finalizarea dosarului. Va comunic dintr-un caz asemanator .

Răspuns la discuția Dosar penal
nu, am fost doar la politie sa dau niste declaratii, nu am fost chema la parchet, sau etc
asta incerc saq ma lamuresc, care sunt pasii pe care eu mai trebuie sa ii fac pentru a intra inapoi in prezenta permisului
Răspuns la discuția Dosar penal
Pai eu conduceam autovehiculul..deci presupun cra e modeacuzat.
Am fost chemat la politie pentru audieri, dar nimic mai mult.
Asta ar fi cam a 2-a luna, oricum sunt sanse sa se claseze tinand cont ca e prima abatere?

Editat de moderator- motiv:- conexat mesaj consecutiv