avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate gabiliviu

Activitate gabiliviu

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Pentru primul punct Enel m-a asigurat ca ei vor urmari rau platnicul, locul de consum nu va fi debranșat.
Pentru punctul 2 rămâne neclar, din ce spun ei ordonanța nu este in vigoare înca.

gabiliviu a scris:

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!

Bună ziua! Daca legea privind plafonarea prețului la energie electrică pentru alta proprietate detinuta se aprobă, ce se poate face in cazurile de mai jos:

- - Chiriașul incheie contract cu furnizorul, nu plătește o factura si pleaca din chirie. Probabil ca la un moment dat furnizorul va debranșa locația. In acest caz eu, ca proprietar, nu mai pot beneficia de energie electrică pana nu achit restanța, deși eu nu am fost titular de contract si nu este problema mea. Aveți idee daca acest lucru a fost prevăzut in lege?

-- daca am cazați ucraineni si primesc chirie conform programului 50/20 cum ar trebui sa procedez?

Mulțumesc!
Buna ziua! Am scos caloriferele dintr-un apartament bransat la radet, deoarece am avut probleme cu caldura si am pierdut chiriasii.
Fiecare coloana are robinet (asa am cumparat apartamentul) si am decis sa pun dop la fiecare coloana, dupa robinet.
Am instalat centrala pe gaz, iar momentan platesc doar caldura de pe coloanele care trec prin apartament. Practic eu consider ca este aceeasi situatie ca atunci cand as decide sa inchid toate caloriferele.
Intrebarea mea este cum pot proceda acum cu repartitoarele care trebuiesc montate pana la sfarsitul anului 2022?
Le pot cumpara si tine pur si simplu in casa (am inteles ca daca nu sunt montate pe calorifer nu indica nimic)?
Multumesc!
multumesc de raspuns!totusi nu sunt lamurit:am tot citit pe net ca vanzarile trebuie sa aiba caracter de continuitate ori eu am vandut un teren pt. ca nu imi permiteam sa-mi construiesc casa pe el si mi-am luat apartament(cu programul prima casa)
Buna seara!Am vandut un teren in martie 2008 (care fusese achizitionat in decembrie 2005) si in octombrie 2009 am cumparat un apartament nou intr-un bloc nou ,construit de o persoana fizica.Pot avea surpriza sa fiu instiintat ca voi avea de platit tva retroactiv?Multumesc
Multumesc la toti pt raspunsuri.Si asa imi e de ajuns ca am platit impozit pe ceva ce nu am incasat, daca mai plateam si tva...O zi buna tuturor
Nu am fost clar.Nu sunt inregistrat platitor tva.Aceasta inregistrare se face de catre fisc sau fiecare merge acolo si se inregistreaza, daca este nevoie?
Multumesc pentru lamuriri.Mai am o nelamurire si promit ca nu va mai plictisesc: odata incheiata tranzactia la notar se mai poate reveni asupra platii tva?Am inteles din unele articole ca fiscul te poate inregistra din oficiu ca platitor de tva daca considera necesar acest lucru.Poate nu am inteles eu bine.
Sa inteleg:
1.Am vandut terenul - platesc si tva si impozit eu ca vanzator
2.Mai departe imi cumpar apartament cu banii din teren si tot eu platesc tva, nu vanzatorul.
Asta e nebunie
Buna ziua!Am mai postat aici despre impozitul platit pe un teren intravilan vandut in luna februarie.Mai am 2 intrebari:
1.trebuie sa platesc si Tva pentru acel teren?
2.Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare cu o persoana fizica, pentru achizitionarea unui apartament intr-un bloc ce se va finaliza in noiembrie 2008.In acest precontract este stipulata suma finala.Nu este precizat nimic de eventuale mariri, plati tva, etc.Singura mentiune este ca in cazul renuntarii la precontract eu pierd avansul, iar vanzatorul imi plateste dublu avansul.In aceste conditii se va plati tva?