Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tva vanzare teren + cumparare apartament nou
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tva vanzare teren + cumparare apartament nou

Buna seara!Am vandut un teren in martie 2008 (care fusese achizitionat in decembrie 2005) si in octombrie 2009 am cumparat un apartament nou intr-un bloc nou ,construit de o persoana fizica.Pot avea surpriza sa fiu instiintat ca voi avea de platit tva retroactiv?Multumesc
Daca pretul de vanzare al terenului este de peste 35.000 euro atunci veti primi de la ANAF o instiintare de plata! Conditia este ca terenul sa fi fost intravilan , construibil , liber de constructii!
B-)
multumesc de raspuns!totusi nu sunt lamurit:am tot citit pe net ca vanzarile trebuie sa aiba caracter de continuitate ori eu am vandut un teren pt. ca nu imi permiteam sa-mi construiesc casa pe el si mi-am luat apartament(cu programul prima casa)
stati linistit, nu sunteti pasibil de plata tva pentru o singura tranzactie.