Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim TVA schimb de teren cu imobil intre PF si PJ
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim TVA schimb de teren cu imobil intre PF si PJ

Doresc sa vand un teren mostenit, teren constructii intravilan, cu banii obtinuti vreau sa achizitionez o casa nou construita de la un dezvoltator.In acelasi timp eu ii vand un teren construibil Intrebarea mea e:
Se plateste TVA la vanzarea terenului, respectiv dezvoltatorul este obligat sa plateasca si el TVA la vanzarea casei? Normal ar fi ca TVA-ul de plata sa fie o diferenta intre cel dedus din achizitia celuilat bun.Teoretic este un schimb de valori imobiliare si fiecare ar trebui sa aiba un drept de deducere a bunului achizitionat.
Repet eu sunt o persoana fizica si nu am realizat acte comerciale, respectiv nu s-au efectuat tranzactie cu caracter continuu
multumesc pentru ajutor
Buna ziua,

Raspunsul pentru situatia terenului pe care urmeaza sa-l vindeti il gasiti in topicul acesta.
www.avocatnet.ro/content/for...

In ce priveste regimul da vanzare aplicat de catre dezvoltator, aceasta, in cazul in care sunt indeplinite conditiile de la art.140, alineatul 2^1 din CF, poate sa aplice cota de tva de 5%. TVA aferenta acestei tranzactii se suporta de catre cumparator, adica dvs.

Numai bine
Multumesc pentru ajutor, numai bine si multa sanatate