avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaa98

Activitate Mihaa98

Răspuns la discuția Concediul de maternitate
Am inteles. Bine, va multumesc mult!
Răspuns la discuția Concediul de maternitate
Da, pai asa m.am gandit si eu. De aceea am intrebat aici, daca stie cineva sa.mi raspunda, va rog?

Ionut.ion a scris:

Aici* aveti dreptate, in legaturile cu veniturile...dar nu stiu daca poti intra in concediul de maternitate fara a lucra sau fi in somaj...

Răspuns la discuția Concediul de maternitate
Sa inteleg ca daca ultima mea zi de munca va fi pe 31 mai, nu pot beneficia de acel concediu de maternitate, nu?

Mihaa98 a scris:

Buna ziua. Nu stiu daca pot, insa, pe somasul cred ca ar fi destul de mic, iar pe mine pt indemnizatia de crestere copil, m.ar ajuta mult mai mult sumele pe care le.am incasat in aceste 12 luni pana pe 31 mai.

Răspuns la discuția Concediul de maternitate
Buna ziua. Nu stiu daca pot, insa, pe somasul cred ca ar fi destul de mic, iar pe mine pt indemnizatia de crestere copil, m.ar ajuta mult mai mult sumele pe care le.am incasat in aceste 12 luni pana pe 31 mai.
Răspuns la discuția Concediul de maternitate
Da, am 12 luni. Insa, eu ma refer la acel concediu de maternitate dinainte de nastere si dupa, 121 de zile daca nu ma insel. Nu stiu, sunt aceleasi conditii ca la concediul de crestere a copilului, trebuie sa am 12 luni lucrate in ultimele 24?
Buna ziua! Daca eu ar trebui sa nasc pe la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie, dar ultima zi de munca la locul actual este pe 31 mai, pt ca am contract pe perioada determinata, pot beneficia de concediul de maternitate. Adica mi se poate acorda acea indemnizatie de maternitate, daca eu nu voi mai lucra? Multumesc anticipat!
Buna ziua,

As dori sa apelez la un credit pentru Prima Casa anul viitor impreuna cu sotul meu, insa, eu am contract pe perioada determinata pana la sfarsitul lunii mai si nu o sa-l mai prelungeasca. Aveti idee cum pot face in acest caz, o pot pune pe mama mea codebitor, daca eu sunt casatorita? Sau ar fi o alta modalitate prin care as putea apela la credit?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Adica se iau in calcul si bonusurile lunare, sper ca am inteles bine. Multumesc mult pentru raspunsuri!

Cornel Vasile a scris:

Nu va afecteaza pauza respectiva .

Se ia in calcul venitul net incasat.

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Am lucrat toata aceasta perioada pana acum. Dar la 2 locuri de munca diferite. Acum in noiembrie am inceput la al3.lea. Conteaza acest lucru? Eu o sa am mai mult de 12 luni lucrate in ultimele 24, dar de la inceputul lui iunie pana nasc n-o sa mai lucrez deloc. Afecteaza acest lucru?
Si as dori sa mai intreb, indemnizatia se calculeaza cu salariul net de pe cartea de munca sau se pun si bonusurile lunare, daca sunt inregistrate la ANAF?

Cornel Vasile a scris:

septembrie 2017 - august 2019 perioada eligibila pentru CCC.

Detaliati exact perioadele lucrate in acest interval.

Buna ziua! Daca eu sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in luna august 2019 si sunt angajata la locul actual de munca de la inceputul lui noiembrie, am contract pe perioada determinata pana la sfarsitul lunii mai. Pot beneficia de indemnizatie, daca la fostul loc de munca am lucrat 6 luni si nu am avut intreruperi? P.S. Doresc sa stiu daca pot beneficia in cazul in care in luna iunie si iulie nu voi mai lucra nicaieri. Multumesc!