avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate andyor

Activitate andyor

Răspuns la discuția Raspunderea administratorului
Multumesc de informatii. Problema este ca dupa ce s-a facut actul prin care am cesionat si m-am radiat la notar, eu am incercat sa fac modificarile la registrul comertului dar nu mi -sau acceptat spunandu-mi-se ca numai noul asociat si administrator pot inregistra modificarile, ceea ce nu stiu daca a facut.
Buna ziua,

In anul 2005 in calitate de administrator al unei firme, am incheiat un contract cu Orange SA, dupa o perioada nu am mai platit ramanand restant cu 2 facturi. Eu in iunie 2006 am cesionat patile pe care le mai detineam in firma printr-un act aditional la statut, act in care la art.2 era trecut faptul ca eu ma radiez din functia de administrator si se numeste administrator noul proprietar. Acest act are incheiere de data certa la un notar public.
In ianuarie 2008 Orange a cesionat creanta catre EOS KSI, care in momentul de fata a deschis un proces si am primit citatie, pe numele firmei (neaparand numele meu), dar la adresa mea, adresa care candva a fost a firmei dar acum nu mai este.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca eu am cesionat partile mele sociale si am documentul notarial in care scrie ca sunt radiat din functia de administrator si se numeste altcineva, in momentul de fata eu mai raspund, trebuie sa ma prezint? In mod normal in momentul in care a semnat acel act, trebuia sa preia firma cu tot, cu creante, debite, absolut tot. Ma poate ajuta cineva ?

Multumec anticpat.
Buna ziua,

La un moment dat am fost asociat unic intr-o societate, la un moment at am adus un asociat, iar la o peroada mi-am cesionat toate partile celuilalt asociat, astfel el devenind asociat unic. Din pacate din momentul in care am facut cesiunea la biroul notarial, acea persoana nu mai este de gasit, dar nici nu a inregistrat modificarile la Registrul Comertului, si nici nu a mai depus nimik la Finante. Bilantul nu este depus la Reg Com pe anii 2004,2005,2006,2007. Intrebarea mea este: in mod normal aceasta societate nu ar fi trebuit sa fie deja lichidata din oficiu?

Va multumesc
Am si eu o intrebare. Un credit luat de la [EDITAT], neplatit, preluat de [EDITAT] Asigurari (unde am platit cateva rate) si apoi preluat de [EDITAT], unde nu am platit nimic. De la care scadenta incepe sa imi curga perioada de 3 ani pana la prescriere, si sunt curios daca SMS-urile si convorbirile telefonice cu ei (in care nu mi s-a cerut niciodata acordul sa inregistreze conversatia) au vre-un caracter oficial, adica pot fi folosite in instanta. Multumesc mult</b></i></u>