avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate vulpitza_mik

Activitate vulpitza_mik

am cautat si pe portalul instantelor de judecata dar nu afiseaza nimic pe ilfov. aceasta taxa de timbru se plateste la cec sau unde?
odata cu cererea de divort a mentionat si de partaj, dar daca cererea nu a ajuns nici pana in ziua de azi nu stie nimic de procesul de partaj, daca este pe rol...
Buna seara...se pare ca revin constant cu probleme juridice pe acest forum.
Problema ma interesez pentru fratele meu care de curand a divortat. Divortul s-a pronuntat in luna mai parca, insa sentinta nu a ajuns nici pana in ziua de azi. Intrebarea mea este ce se poate face? vreo cerere ceva? cum se procedeaza? nu stie nimic nici de partaj. procesul continua???
Răspuns la discuția donatia poate fi atacata?
deci este bine sa mai faca ea acea donatie acum spre mine cum ca mi a dat banii aceia acum 2 ani?
Răspuns la discuția donatia poate fi atacata?
fratelui o sa i fac contract de vanzare cumparare sa nu mai existe dubii sau posibilitate de revocare.
in legatura cu mama ce treb sa fac ca sa nu vina ea peste cativa ani cand s o marita sa mi ceara banii cu care am cumparat acest apartament. ce acte treb sa incheiem? ea atunci cand mi a dat banii mi i a dat cu un acord verbal nu pe acte. cum sa facem sa fie totul ok?
Răspuns la discuția donatia poate fi atacata?
deci ea acum practic imi doneaza acei bani din urma cu 2 ani cu care am cumparat acest apartament. eu am intrebat si specificat la notariat, iar notara mi a spus ca mama imi poate face o donatie pentru acei bani de acum 2 ani, ca sa fiu eu singura ca nu se razgandeste si peste ani de zile sa vina sa mi i ceara inapoi.
deci in concluzie ea imi poate ataca donatia in instanta? ce se poate intampla? vreau sa fac totul de pe acum sa nu mai fiu nevoita sa platesc alte acte prin notariate...costa o caruta de bani
nu, nu ma controleaza nimeni nu am nici o functie care sa presupuna acest lucru. are cineva vreun model de donatie sau cam ce poate contine acest act?

userul vulpita vine de la porecla viitorului sot- vulpe, din cauza fizicului, dar este oare atat de important userul sub care postez?
Acum doi ani mama si tatal meu au facut partajul, vanzand apartamentul bun comun din timpul casatoriei lor, eu reprezentand o pe mama in proces ea fiind plecata din tara. Cu banii obtinuti, jumatatea ei, din lipsa unei procuri am cumparat un apartament pe numele meu. Eu acum vreau sa l trec in actele de proprietate si pe fratele meu. am fost la un notariat , iar notara respectiva ne a sfatuit sa mi faca mie mama acum o donatie prin care sa dovedesc ca am avut bani, neavand alte venituri legale atunci pt cumpararea acestui apartament. eu ii voi face contract de vanzare cumparare fratelui prin care ii voi vinde jumatate.
Intrebarea mea este urmatoarea- daca mama imi face donatie acuma pentru suma de acum 2 ani knd am cumparat acest apartament si se razgandeste peste un timp poate ataca donatia? poate revoca actul? ce se poate face ca sa fie definitiv si irevocabil? este vreo problema ca imi face donatia de abia acum dupa 2 ani pentru acea suma cu care am cumparat apartamentul ? va rog dati mi un raspuns.


cu stima, geo
da, s-a facut succesiunea dupa moartea parintilor. in cazul in care ei nu sunt de acord pt luarea in posesie a cotei parti a mamei ce trebuie sa fac?
Buna ziua. Ca de fiecare data apelez la voi pt k mi ati fost de mare ajutor. Problema este urmatoarea: parintii mamei mele au murit acum aproximativ 20 de ani. Dupa moartea lor in casa batraneasca au ramas 2 dintre frati, ei fiind in total 6. Dupa atatia ani de la moartea lor, mama mea mai poate avea dreptul acolo? nu neaparat la vreo cota din casa sau anexe, macar din terenul pe care-l ocupa? ea nu a semnat nici un act prin care renunta la partea ei. va multumesc anticipat
Buna ziua. va scriu din nou pentru a-mi la muri unele lucruri. De la un timp primesc amenintari de genul ''ai grija pe unde mergi ca o patesti'' si multe altele de acest gen plus injurii si calomnii la adresa mea. M-am gandit sa ma duc la politie sa depun o plangere impotriva acestei persoane. Cum trebuie sa procedez? de ce dovezi am nevoie? martori?