avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la casa batraneasca dupa 20 de ani???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la casa batraneasca dupa 20 de ani???

Buna ziua. Ca de fiecare data apelez la voi pt k mi ati fost de mare ajutor. Problema este urmatoarea: parintii mamei mele au murit acum aproximativ 20 de ani. Dupa moartea lor in casa batraneasca au ramas 2 dintre frati, ei fiind in total 6. Dupa atatia ani de la moartea lor, mama mea mai poate avea dreptul acolo? nu neaparat la vreo cota din casa sau anexe, macar din terenul pe care-l ocupa? ea nu a semnat nici un act prin care renunta la partea ei. va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 13:06, 7 Mai 2008
vulpitza_mik a scris:

Buna ziua. Ca de fiecare data apelez la voi pt k mi ati fost de mare ajutor. Problema este urmatoarea: parintii mamei mele au murit acum aproximativ 20 de ani. Dupa moartea lor in casa batraneasca au ramas 2 dintre frati, ei fiind in total 6. Dupa atatia ani de la moartea lor, mama mea mai poate avea dreptul acolo? nu neaparat la vreo cota din casa sau anexe, macar din terenul pe care-l ocupa? ea nu a semnat nici un act prin care renunta la partea ei. va multumesc anticipat


Din cate inteleg, succesiunea dupa parintii mamei, nu s-a dezbatut. Altfel, nu prea isi mai avea rostul aceasta intrebare.
Daca mama dvs. a acceptat succesiunea in termenul de 6 luni de la deces sau in cazul in care fratii ei nu se opun la ea ar avea dreptul la 1/6 din masa succesorala totala.
In caz contrar, ea fiind neacceptanta a succesiunii, nu are dreptul la nimic.
da, s-a facut succesiunea dupa moartea parintilor. in cazul in care ei nu sunt de acord pt luarea in posesie a cotei parti a mamei ce trebuie sa fac?
Pai daca s-a dezbatut succesiunea, este trecut acolo ce drepturi are mama dv., ce anume ne mai intrebati, ca-mi e neclar?... Si care succesiune s-a dezbatut, dupa parintii cui, ai dv. sau ai mamei?
Sa inteleg ca mama are o parte din casa, dar mai vrea si altceva? Sau ca nu o are decat pe hartie, nu este in posesia ei?
Care ei nu sunt de acord, ca pare ca va referiti la parintii mamei care sunt morti?...
Daca fratii mamei nu sunt de acord, ii dati in judecata.
vulpitza_mik a scris:

da, s-a facut succesiunea dupa moartea parintilor. in cazul in care ei nu sunt de acord pt luarea in posesie a cotei parti a mamei ce trebuie sa fac?


Daca s-a facut succesiunea, inseamna ca o parte a problemei e rezolvata.
Trebuie sa faceti iesirea din indiviziune si aveti 2 posibilitati: prin buna intelegere sau prin instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire vovy vovy Intrbuintez terenul agricol si casa tatalui meu, de la moartea sa. Nimeni nu a facut nici un demers pana acum (20 de luni de la deces). Vreau sa aflu daca ... (vezi toată discuția)
Donatie intre soti VULTURYNE VULTURYNE Vreau sa-mi raspundeti si mie documentat la 2 intrebari: Am doua case si alte valori facute in timpul casniciei cu sotul meu, exclusiv prin munca noastra, ... (vezi toată discuția)
Mostenire MARISSA7 MARISSA7 Suntem doi frati.Parintii nostri au decedat in urma cu 12. In timpul vietii mama noastra era proprietara unui apartament.50% din proprietatea acestui aprtament ... (vezi toată discuția)