avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate DuDum

Activitate DuDum

Eu si sotul meu detinem 50/50 o casa in Romania. Sotul meu e cetatean german, eu am dubla cetatenie (germana/romana).
Deoarece sotul meu are o fiica in Germania dintr-o relatie din tinerete (nu a fost casatorit) am dori sa facem un act in urma caruia eu sa fiu singur proprietar pe casa dupa moartea sotului astfel incat fiica sa nu poata avea pretentii la cota ei ca fiica.
Ar fii o donatie solutia? Testament?
Multumesc anticipat.
Detin o casa in Romania impreuna cu sotul meu care e cetatean german (50/50). Sotul are o fiica in Germania si doreste sa imi lase mie casa in totalitate pt ca fiica lui sa nu beneficieze si ea dupa moartea lui. Cum se procedeaza?
Multumesc.
In 2011 proprietatile detinute de parinti au fost vandute pt a construi o casa. Diferenta necesara a finalizarii casei a fost asigurata printr-un credit luat de sora mea pe numele ei. Casa a fost astfel trecuta complet pe numele ei. Creditul a fost platit din salarul mamei, diverse lucrari la interior si mobila din salarul meu eu traind si lucrand in germania. Era clar tuturor ca acea casa apartine ambelor surori si ca eu voi fii trecuta in acte ca coproprietar 50% imediat dupa ce creditul e achitat integral. Sora mea acum refuza acest lucru spunand ca casa ii apartine 100%. Ce pot face ca sa imi optin cei 50% din proprietate. Tata a murit acum un an. Mama mai traieste si ar putea da o declaratie legala in acest sens. Imi pot da sora in judecata?
Multumesc pt ajutor.
Buna seara!
Rog detalii legate la riscurile la care ma expun cumparand un teren cu cesionare autorizatie de construire valabila, dar FARA mentiunea casei in constructie care este in stadiu de aproape rosu si neintabulata (nu are geanuri si usa exterioara).
Multumesc anticipat!
Multumesc de raspuns!
Nu am incheiat nici antecontract deoarece se pare ca exista o "noua" lege care il obliga pe vanzator sa intabuleze casa la stadiul actual (rosu insa fara geamuri si fara usa). Asteptam incheierea acestei intabulari pentru a putea cumpara.
La ce sa fiu atenta pentru a incheia un contract CORECT vanzare-cumparare pentru mine in calitate de cumparator a unui teren (intabulat) cu o casa in constructie neintabulata (constructie in status "rosu", are acoperis, dar nu are geamuri, nu are usi, nu are termosistem etc).
Cat de detaliat trebuie mentionata constructia? Mi-as dori ca vanzatorul sa aibe unele penalitati in cazul in care intabularea esueaza din motive pentru care vanzatorul e responsabil.
Plata se face in 2 transe. A doua transa are un termen de 4 luni. Cum pot in aceste 4 luni continua cu constructia casei daca nu sunt inca proprietar 100%
Va multumesc frumos anticipat!