avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate s3bash

Activitate s3bash

Răspuns la discuția RCA
Multumesc foarte frumos pentru raspunsul elaborat,

Cu stima !
Discuție RCA
Buna seara,

Intrebarea mea ar fi urmatoarea :

Daca o masina asigurata RCA la societatea X se aprinde si de la aceasta ia foc o masina aflata in vecinatate, este proprietarul celei de-a doua masini indreptatit sa solicite despagubiri societatii X ?

Multumesc anticipat

O seara placuta !
Răspuns la discuția Infiintare SRL-D fara finantare
Multumesc pentru raspunsul documentat. Cu siguranta voi lua in calcul sfatul dvs.

Inteleg totusi ca eu cu inca cineva nu putem reprezenta acei "minim 2 angajati" din conditiile SRL-D ? Asadar trebuie neaparat sa angajez 2 persoane excluzandu-ma pe mine?

Multumesc inca o data.
Buna ziua

Am un service electronice si as dori sa infiintez un SRL-D, insa am cateva nelamuriri.

In primul rand, intrebarea mea este daca pot beneficia de toate avantajele in cazul in care nu solicit finantare (am toata aparatura si dotarea necesara si nu am pentru ce sa cer finantare).

Adica sa fiu scutit de taxele pentru inmatriculare/infiintare. Mentionez ca pentru inceput nu doresc sa angajez pe nimeni. In acest caz, mai pot beneficia de scutirea de la plata contributiilor sociale daca nu am angajati de la bun inceput, dar poate voi angaja mai tarziu?

In al doilea rand, in cazul meu concret, ce m-ati sfatui :
-platitor sau neplatitor de TVA?
-impozit pe venit sau pe profit?

Nu in ultimul rand, voi putea solicita finantare ulterior in cazul in care decid sa ma extind de exemplu? Sau trebuie totul facut/cerut de la bun inceput?

Va multumesc frumos.
Ok, multumesc pentru raspuns, asa am sa fac !
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Intreb insa altfel ca sa imi fie cat se poate de clar. In cazul meu (postez si o schema cu dispozitia apartamentelor chiar dupa mesaj):

-in stanga nu am vecin fiind un LIFT
-in dreapta in linie cu mine am 2 vecini (unul dupa altul)
-in fata am alti 2 vecini - usa mea da intre usile lor - si mai este un al 3-lea in linie cu cei 2 dar mult mai inspre dreapta, dupa scarile etajului (cum ar veni spus- pe diagonala).

Asadar, doar de la primul din dreapta si cei 2 exact din fata mea este necesar si suficient (Adica V1, V2 si V5) ?

-Despre cei fix de deasupra si dedesubt am inteles.

Multumesc.

V1--------V2-----------------------V3
-----EU----------------------V5-----------V4
Buna seara,

Imi cer scuze daca intrebarea mea pare stupida, dar as dori sa stiu mai exact de la care dintre vecinii mei am nevoie de semnatura pentru sediul social?

Ma refer la faptul ca in imobilul cu pricina sunt 6 apartamente pe etaj. Trebuie sa obtin semnatura doar de la cei avand peretele comun cu apartamentul in care se va stabili sediul social sau de la toti 5, la fel si cu etajul inferior si superior?

In cazul meu ma gandesc ca ar trebui doar de la vecinul din dreapta (in stanga se afla casa liftului) si de la cel de deasupra, respectiv dedesubt.

Am dreptate sau ma insel? Trebuie si cei de vis-a-vis luati in calcul?

Va multumesc anticipat !