Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Buna seara,

Intrebarea mea ar fi urmatoarea :

Daca o masina asigurata RCA la societatea X se aprinde si de la aceasta ia foc o masina aflata in vecinatate, este proprietarul celei de-a doua masini indreptatit sa solicite despagubiri societatii X ?

Multumesc anticipat

O seara placuta !
s3bash, utilizator
Daca citim normele, putem retine:
Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligatia de a despăgubi partea prejudiciată
pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat
,..pentru:
b) pagube materiale;
.....
(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, în incinte si în orice alte
locuri, atât în timpul deplasării, cât si în timpul stationării vehiculului asigurat,
asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în polita
de asigurare RCA pentru:
......
2. prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat, inclusiv în
cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:
.....
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta
vehiculului respectiv;

Si intrucat incendiul nu este cuprins la excluderi, iar cauza incendiului nu este cumva urmare a vreunei excluderi, rezultatul este DA
nucu$, utilizator
Multumesc foarte frumos pentru raspunsul elaborat,

Cu stima !