avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Buna seara,

Intrebarea mea ar fi urmatoarea :

Daca o masina asigurata RCA la societatea X se aprinde si de la aceasta ia foc o masina aflata in vecinatate, este proprietarul celei de-a doua masini indreptatit sa solicite despagubiri societatii X ?

Multumesc anticipat

O seara placuta !
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
s3bash, utilizator
Cel mai recent răspuns: s3bash , utilizator 10:14, 21 Noiembrie 2012
Daca citim normele, putem retine:
Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligatia de a despăgubi partea prejudiciată
pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat
,..pentru:
b) pagube materiale;
.....
(2) Indiferent de locul în care s-a produs accidentul de vehicul - pe drumuri
publice, pe drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, în incinte si în orice alte
locuri, atât în timpul deplasării, cât si în timpul stationării vehiculului asigurat,
asigurătorul RCA acordă despăgubiri până la limita de despăgubire prevăzută în polita
de asigurare RCA pentru:
......
2. prejudiciul produs din culpa conducătorului vehiculului asigurat, inclusiv în
cazurile în care la data accidentului conducătorul vehiculului:
.....
- nu a respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta
vehiculului respectiv;


Si intrucat incendiul nu este cuprins la excluderi, iar cauza incendiului nu este cumva urmare a vreunei excluderi, rezultatul este DA
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
nucu$, utilizator
Multumesc foarte frumos pentru raspunsul elaborat,

Cu stima !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pagube in urma unui incendiu bobeicaalin bobeicaalin Buna ziua, As vrea sa stiu in ce fel pot recupera pierderea suferita in urma unui incendiu produs la vecinul din spatele casei caruia i-a luat foc masina si ... (vezi toată discuția)
Accident rutier in strainatate maryan27 maryan27 Buna ziua. Lucrez in Germania de cateva luni. In urma cu cateva zile am suferit un accident rutier. Mai exact, am fost lovit de o masina in timp ce coboram din ... (vezi toată discuția)
Cât este amenda pt alcoolemie 0.83 in aer pur expirat, cu accident? Mari96 Mari96 O persoana cu alcoolemia 0.83 a făcut accident ( a lovit o alta masina datorită nepastrarii distanței, în mașină lovită se afla un copil. La fața ... (vezi toată discuția)