avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate catalin13

Activitate catalin13

va multumesc pentru raspunsul prompt
Buna ziua,

Am avut nefericirea si neintentia de a provoca un accident rutier.
Problema este ca nimeni in prima faza nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Insa soferita autovehiculului pe care l-am lovit era insarcinata. Dupa accident a fost pana la toaleta sa verifice daca sunt ceva probleme cu sarcina insa nu s-a intamplat nimic.
In fine eu m-am ales cu o amenda si cu 6 pcte penalizare si cu permisul de conducere suspendat pe 30 de zile.
In caz ca doamna care era la volan si care era insarcinata declara mai tarziu ca are nevoie de ingrijiri medicale, din moment ce in momentele imediat accidentului nu a declarat nimic in acest sens. Care este durata maxima de la producerea accidentului in care poate scoate un certificat medico-legal?

Va multumesc anticipat,
D-le Tudor,

Spuneti ca nu legea e de vina.
Insa eu am alta parere, si anume ca si anume ca baietii astia care ne "conduc" tara au dat legi care favorizeaza la maxim coruptia.
De ce sa mai ma obosesc eu sa fac somatie la ITM cand stiu ca firma are oameni platiti la ITM .
Sa recunoastem, agentiile abilitate sunt corupte la nivel inalt dar la un nivel de inspector itm.

Asadar totul e in zadar.
Buna ziua,

In momentul de fata sunt la servici.
Si firma lucreaza ca si cum ar fi o zi normala servici.

Spune cineva mai sus ca "din moment ce baietii de la guvern nu respecta legea, patronii de ce sa o respecte".
Perfect adevarat.
Problema in cazul meu este ce nu mi se acorda nici spor la salariu si nici zi libera.
E clar pentru mine, tara asta are o lege de toata rusinea.

O zi buna
Buna ziua,

Lucrez la o firma cu capital privat care activeaza in domeniul industriei constructoare de autovehicule.
Cum bine cunoasteti criza provoaca disponibilizari in masa, a aparut si la noi o hartie cum ca solicitam concediu fara plata pe o perioada de 2 saptamani/luna din noiembrie 2008 pana in aprilie 2009 pe care am semnat-o,
La intrebarea cum ca la alte societati se plateste 75 sau 85% din salariu raspunsul sefului a fost: "Du-te la aia care dau 75%"
Conform cu Art. 53 din CM, o societate e obligata sa plateasca cel putin 75% din salariu pe perioada in care un angajat este suspendat pe o perioada determinata.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate face ceva in sensul acesta.

Multumesc
Buna ziua,

Dupa ceva timp a sosit si diploma acestui curs.
Insa pe diploma este specificat ca perioada cursului a fost de 5 zile, iar in actul aditional pe care l-am semnat
erau trecute 2 saptamani.
Adevarat, am facut 2 saptamani insa diploma specifica numai 5 zile.
In concluzie am urmatoarele argumente:
1. Prezenta nu s-a facut la curs.
2. Diploma in care este trecuta o perioada de 5 zile si nu 10 cat este trecut in actul aditional
3. Training-ul are o perioada sub 60 de zile
4. Au fost 4 persoane formate si formarea a costat 11 000 de euro, (11000/4 = 2750euro/persoana)
Insa mi s-a imputat 4100 euro.

In cazul ca plec din firma, este posibil sa imi refuze predarea Cartii de Munca din cauza actului aditional?

Multumesc
Multumesc pentru raspunsurile dvs.
Referitor la diploma, am inteles ca exista asa ceva in firma.
Insa, un lucru care ma face curios este ca pe perioada cursurilor, nu s-a facut prezenta la cursul de formare.
Eu am mai facut si alte cursuri si stiu ca se "striga catalogul".
A.. si inca ceva. Cand ne-au pus pe masa actele aditionale, nu era trecuta data de semnare a actului aditional.
Iar in josul paginii este trecut "Prezentul act adiţional se aplica cu data de ………………. Aici am facut o greseala.#-o
Nu am completat acea rubrica si nu stiu daca a fost completata. Cred ca patronul poate pune o data de sfarsit a formarii in caz ca vreau sa plec.

Se cam bat cap in cap duratele scrise in actul aditional pe care l-am semnat si ceea ce este scris la articolul 195.
Stiu ca multi dintre colegii mei au aceeasi clauza de 5 ani chiar daca suma pe care trebuie sa o restituie in caz de demisie este considerabil mai mica.
Din cate am inteles din alte discutii pe cazuri similare, daca actul aditional nu este comunicat la ITM in termen de 5 zile acesta devine nul.
Este adevarat?
Din cate observ legea noastra e foarte interpetabila.

Multumesc.

Buna ziua,
Va scriu in legatura cu un act aditional pe care l-am semnat anul trecut prin decembrie cum ca o sa particip la un curs de formare pe un nou soft.
In actul respectiv sunt trecuti 4100 euro clauza pe o perioada de 5 ani.
Formarea a durat numai 10 zile lucratoare si s-a desfasurat in cadrul firmei unde lucrez cu formatori externi.
La finele actului se mentioneaza ca actul se va incheia in 3 exemplare, insa eu am semnat numai 2, si nici pana in prezent nu am primit un exemplar.
Mai jos partea din actul aditional care prevede in opinia firmei conditiile actului.


În conformitate cu prevederile art. 195 din Codul Muncii salariatul care a beneficiat de un curs sau stagiu de formare profesionala nu poate avea iniţiativa încetării contractului individual de muncă (demisie) pe o perioadă de cel puţin cinci ani de la data absolvirii cursurilor.



Nerespectarea de către salariat a acestei dispoziţii determină obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională. Această obligaţie revine salariatului ţi în situaţia în care este concediat în cei cinci ani din motive disciplinare sau al căror contract individual de muncă încetează ca urmare a arestării preventive pentru o perioadă mai mare de 60 de zile, a condamnării printr-o hotărâre judecătorească definitivă pentru o infracţiune în legătură cu munca lor sau în cazul în care instanţa penală pronunţă interdicţia de a exercita, temporar sau definitiv, profesia.

Prezentul act adiţional se aplica cu data de ………………
Încheiat in 3 ( trei) exemplare, cate unul pentru angajator si salariat, iar unul se comunica la I.T.M. Argeş
.

In caz ca imi dau demisia de la acesta firma, ce probleme pot aparea din partea angajatorului?

Va multumesc, anticipat.