avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident frontal, pasageri zdruncinati
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident frontal, pasageri zdruncinati

Buna ziua,

Am avut nefericirea si neintentia de a provoca un accident rutier.
Problema este ca nimeni in prima faza nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Insa soferita autovehiculului pe care l-am lovit era insarcinata. Dupa accident a fost pana la toaleta sa verifice daca sunt ceva probleme cu sarcina insa nu s-a intamplat nimic.
In fine eu m-am ales cu o amenda si cu 6 pcte penalizare si cu permisul de conducere suspendat pe 30 de zile.
In caz ca doamna care era la volan si care era insarcinata declara mai tarziu ca are nevoie de ingrijiri medicale, din moment ce in momentele imediat accidentului nu a declarat nimic in acest sens. Care este durata maxima de la producerea accidentului in care poate scoate un certificat medico-legal?

Va multumesc anticipat,
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2010
catalin13, utilizator
Cel mai recent răspuns: catalin13 , utilizator 10:27, 2 Februarie 2010
depinde in urmatoarele ore ce contuzii apar si ce probleme. ea are la dispozitie 2 luni sa va faca plangere penala.
va multumesc pentru raspunsul prompt

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala pentru parasirea locului accidentului - consecinte Maxxx190 Maxxx190 As vrea un sfat. Am fost citat la Politia Rutiera unde mi s-a prezentat o plangere a unui sofer de taxi, care a reclamat ca l-am lovit cu masina. Soferul ... (vezi toată discuția)
Victima accident rutier, soferul a fugit Klubber Klubber Buna ziua. In urma cu o luna de zile, in timp ce ma plimbam cu bicicleta, am fost acrosat de un taxi care dupa aceea si-a continuat nestingherit drumul. Am ... (vezi toată discuția)
Victima accident rutier maryj maryj Am fost victima unui accident rutier pe trecerea de pietoni. nu am avut oasele fracturate,decat rani,contuzii,hematom,nu am putut sa merg bine decat dupa 3 ... (vezi toată discuția)