Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident frontal, pasageri zdruncinati
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident frontal, pasageri zdruncinati

Buna ziua,

Am avut nefericirea si neintentia de a provoca un accident rutier.
Problema este ca nimeni in prima faza nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Insa soferita autovehiculului pe care l-am lovit era insarcinata. Dupa accident a fost pana la toaleta sa verifice daca sunt ceva probleme cu sarcina insa nu s-a intamplat nimic.
In fine eu m-am ales cu o amenda si cu 6 pcte penalizare si cu permisul de conducere suspendat pe 30 de zile.
In caz ca doamna care era la volan si care era insarcinata declara mai tarziu ca are nevoie de ingrijiri medicale, din moment ce in momentele imediat accidentului nu a declarat nimic in acest sens. Care este durata maxima de la producerea accidentului in care poate scoate un certificat medico-legal?

Va multumesc anticipat,
catalin13, utilizator
depinde in urmatoarele ore ce contuzii apar si ce probleme. ea are la dispozitie 2 luni sa va faca plangere penala.
va multumesc pentru raspunsul prompt