avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Ciupetica

Activitate Ciupetica

Bună ziua!Nu efectuarea ITPului e problema. Masina mea are inspecția la zi,in stare bună de funcționare, am întrebat în baza carei legi,hotărâri de consiliu îmi cer inspecția tehnica și nu au vrut sa_mi zică, ca nu e treaba mea,ținând cont de faptul ca până anul ăsta nu au cerut inspecția tehnica și din cate stiu eu acest document îl prezint politiei și celor de la RAR nu unor functionari publici.Nu ar trebui sa-mi arate acea hotărâre de consiliu?Multumesc frumos!

Ioana Cornescu a scris:

da, este legal, odata ce regulile (regulamentele) sunt adoptate prin hotarari de consiliu local, aceste hotarari sunt acte cu caracter normativ. Ati identificat vreo exceptie legala de la efectuarea ITPului pt vehicule ale persoanelor cu handicap?

Bună ziua!Este legal sa mi se ceară inspecția tehnica a mașinii pentru prelungirea contractului de concesiune a unui loc de parcare pentru persoane cu handicap?
Bună seara!Acum doi ani am cumpărat un teren intravilan.Cand am mers la notar pentru a semna actele mi s-a prezentat un certificat de urbanism pentru a dovedi că pot construi o casă. Acum am aflat ca nu pot construi ca la 5 metri de gardul meu trece o conductă subterană de gaz și lățimea terenului nu-mi permite să am cei 20 de metri între construcție și conductă. Terenul pe unde trece conducta cred că este extravilan.Ce pot face legal ca să pot construi?
Răspuns la discuția Vecină care ma înjură
Si vi se pare corect si normal sa injuri vecinii pentru că nu suporți anumite mirosuri?Eu dacă sunt vegetariana si nu suport mirosul de carne prăjită, fiarta...ce sa fac?sa înjur și eu ca ea?La ea nu mirosul de țigară o deranjeaza,ci persoana mea.Nu a deranjato mirosul de țigară până cand am urcat la ea într-o noapte sa o rog sa închidă muzica.Eu știu ca oricât de mult te-ar deranja un vecin nu-l injuri pe la geam,te duci la el si discuți civilizat.

ynocentta a scris:

Viata la bloc de locuit in comun nu este pe cat de linistita si de roz pe cat ne dorim
Vecinii in rare ocazii avem posibilitatea sa ii selectionam
Diferendele intre locatri,in imobilele de locuit in comun trebuiesc solutionate cu intelegere cu intelepciune si cu toleranta
Nu se stie niciodata cand situatia ne obliga sa apelam la vecini
Trebuie sa intelegeti ca exista persoane care nu suporta fumul,mirosul de tigara si astfel este de inteles reactia vecinei

Bună ziua!Ce pot face ca vecina mea sa nu ma mai înjure de fiecare dată când ies pe balcon și fumez?Specific ca i-am facut reclamație la poliție acum doi ani ,dar degeaba. Va multumesc frumos!