avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate rodik_iuliana

Activitate rodik_iuliana

buna seara!as vrea sa va consult intr-o problema: sotul meu are o problema cu un vecin pentru locul de parcare din fata blocului, care stim cu totii ca este proprietate publica.ideea este ca vecinul ne-a luat locul de parcare. sotul meu venind seara o tragea in spatele masinii lui pana acum 3 zile cand vecinul a tras masina in asa fel incat sotul nu a mai avut unde sa o parcheze pe a noastra si i-a impins masina vecinului 1 metru mai in fata, aucand-o cu bara din fata intr-o teava de gaze. nu i-a spart bara, nici macar nu a indoit-o, dar cu toate astea vecinul a mers la politie si a declarat faptul ca sotul i-a sp[art bara masinii. desi masina nu a patit nimic as vrea sa stiu ce masuri s-ar putea lua in potriva sotului.de asemenea acelasi vecin ne-a amenintat ca daca ne gasim masina zgariata in parcare el este incapator si ca atare este(crede el) absolvit de orice culpa.va multumesc anticipat pentru raspunsuri!










Discuție prima casa?
buna ziua! am o problema mai deosebita zic eu si sper ca cineva de pe forum imi poate da o solutie: mai putem achizitiona un apartament prin programul" prima casa", daca eu si sotul am incheiat in anul 2009 un antecontract de vanzare-cumparare prin care achizitionam un apartament si preluam ipoteca asupra apartamentului.?aceasta preluare de ipoteca s-a facut numai la notar prin specificarea in antecontract a faptului ca noi,viitorii cumparatori vom achita ratele la banca in locul fostuli proprietar. stiu ca s-a facut intabularea pe numele nostru. nu figuram cu credit ipotecar, la primarie unde am platit impozitul apartamentul figureaza pe numele fostului proprietar. mai putem sau nu achizitiona un apartament prin acest program? multumesc.
Subiect: tulburarea linistii publice
Mesaj
-----------------------------------------------------------------
nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez k sa-mi fac vecinii de deasupra sa inteleaga faptul k ma deranjeaza cu zgomotele lor.ei merg pe premiza ca sunt in casa lor si ca pot face ceea ce vor,,,,inclusiv sa-si deranjeze vecinii.problema este ca sunt insarcinata in luna a 8 a nu ma simt bine si k bonus trebuie sa le suport si lor certurile scandalurile si toate zgomotele pe care le fac atat pe parcursul zilei cat si noaptea dupa orele 22.........de multe ori vacarmul tinand pana la 2-3-4 dimineata.am incercat sa discutam cu ei atat eu cat si sotul meu dar au inceput sa ma jigneasca si sa ma ameninte. deoarece locuim la tara am anuntat seful de post din comuna , acesta a promis k va rezolva problema dar sa-l chem cand sunt vecinii acasa, dar de cate ori am incercat sa merg la politie pt a anunta ca au venit vecinii nu am gasit pe nimeni.vecinul in cauza nu sta in lucuinta cu acte in regula.......de fapt nu are acte deloc....proprietarul(care este plecat in spania) i-! a peris sa stea acolo deoarece nu avea unde in alta parte.....intre timp vecinul s-a bransat ilegal la reteaua de curent electric........facand astfel........abuzuri. sa mentionez totusi ca acest vecin a fost eliberat conditionat din puscarie de mai putin de un an(fiind arestat pt furt si violare de domiciliu). daca merg la politie sa fac plangere scrisa i se poate intampla ceva avand in vedere k a fost eliberat conditionat dupa 2 ani ? multumesc anticipat