avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate bagins

Activitate bagins

M-ar interesa daca in calitate de secretar de sedinta AGA, am raspundere juridica sau au doar participantii. Sefa mea redacteaza sedinta apoi ma pune pe mine sa semnez.
va multumesc frumos pt lamuriri
Dar angajatorul daca ar vrea ar putea sa renunte la acest drept al lui?
dar ei ma mai pot da in judecata pentru ca nu le-am platit acesti bani? si de fapt cine trebui sa ma execute pt acesti bani, cealalta parte a litigiului respectiv fostul meu angajator sau firma de avocatura cu care acestia au lucrat?
Nu am nici bunuri pe numele meu, si stiu ca din indemnizatie nu au voie sa ia.
In acest caz ce se intampla?
Am pierdut un proces de litigiu de munca. Cealalta parte solicita sa achit cheltuieli de judecata in valoare de 2000 Ron. Eu acum sunt in concediu de crestere copil, deci nu am salariu ci doar indemnizatia de crestere copil. Ce poate sa-mi faca daca nu am bani sa le platesc aceasta suma si cat timp ma pot urmari pt ea? se poate prescrie?
Trebui sa-mi depun dosarul pentru indemnizatie crestere copil. In ultimele 12 luni de cotizare am avut 2 locuri de munca. La primul loc de munca am avut niste probleme si nu am plecat in relatii prea "cordiale".
Dar acum am nevoie de adeverinta de venit pe lunile lucrate la ei. In cazul in care refuza sa-mi elibereze aceasta adeverinta ce pot face?
Exista alt formular pe care sa-l completez in care sa se evidentieze cotizarea mea din acele luni? Mentionez ca in lichidarea pe care o am de la ei este evidentiat salariul brut pe fiecare luna (desi vad ca pt indemnizatie este solicitat salariul net)
Răspuns la discuția suspendare indemnizatie
tudorvaleriu a scris:



4. Din indemnizatia pentru CCC nu se pot face retineri decat pentru sume incasate in plus ca indemnizatie.


Va referiti la alte venituri in plus pe langa indemnizatie?
Am primit o amenda din partea unei autoritati pe care trebuie sa o platesc la directia de impozite si taxe locala. Imi este imposibil sa platesc aceasta suma si m-ar interesa daca este posibil sa mi se suspende plata indemnizatiei de Crestere copil pentru neplata acestei amenzi tinand cont ca trebuie platita la directia de taxe si impozite?
Răspuns la discuția COTIZARE CIC
Multumesc frumos pentru raspuns.