avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate ninna_19

Activitate ninna_19

Buna ziua,
Am nevoie de o lamurire pentru urmatoarea speta: dupa decesul tatalui, apartamentul achizitionat de acesta inainte de casatorie a fost vandut de catre mama, iar valoarea vanzarii in urma succesiunii s-a impartit intre mama si cei doi copii. Pentru ca aceasta vanzare sa aiba loc, copiii au fost luati in spatiu de catre o matusa. In prezent, mama doreste sa achizitioneze un apartament nou si evident ca ar dori sa utilizeze si banii care revin copiilor din vanzarea fostului apartament si de asemenea sa faca si un credit cu ipoteca pentru achizitionarea apartamentului nou. Intrebarea este: sub ce forma si in ce baza poate sa dispuna mama de acesti bani care acum sunt sub umbrela autoritatii tutelare? care deja i a comunicat sa se adreseze instantei tutelare spunandu - i - se ca banii respectivi nu pot fi folositi pentru achizionarea unui apartament cu ipoteca. Intrebarea e pentru ce pot fi folositi?

Va multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot primi o indemnizatie de crestere copil si din veiturile de PFA, pe langa cea din veniturile salariale, daca NU am achitat in ultimele 12 luni contributia pentru sanatate pentru ca nu am depasit plafonul care impune acest lucru. Aceasta contributie la sanatate sau contributia de 0,85% pt concedii, etc., se poate achita retroactiv?

Multumesc anticipat!
doar? mai sunt si alte situatii pentru care ar trebui platita aceasta contributie de 0.85%?
Ar fi trebuit sa achit contributia de 0,85% pentru veniturile din PFA. O doamna de la ghiseu, mi-a spus ca daca sunt si salariata nu e nevoie sa achita aceasta contributie si pentru PFA...e corecta informatia?
multumesc mult!
Buna seara,
In cazul in care sunt angajata cu carte de munca si in acelasi timp detin un PFA, in momentul in care vor intra in concediu de crestere copil voi putea beneficia de indemnizatia de crestere copil si din veniturile realizate pe PFA? Trebuie sa fac anumite demersuri in acest sens?

Multumesc anticipat!

M