Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indeminizatie crestere copil - PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indeminizatie crestere copil - PFA

Buna seara,
In cazul in care sunt angajata cu carte de munca si in acelasi timp detin un PFA, in momentul in care vor intra in concediu de crestere copil voi putea beneficia de indemnizatia de crestere copil si din veniturile realizate pe PFA? Trebuie sa fac anumite demersuri in acest sens?

Multumesc anticipat!

M
Veti putea beneficia de indemnizatia de crestere copil si din veniturile realizate pe PFA.
Ar fi trebuit sa achit contributia de 0,85% pentru veniturile din PFA. O doamna de la ghiseu, mi-a spus ca daca sunt si salariata nu e nevoie sa achita aceasta contributie si pentru PFA...e corecta informatia?
multumesc mult!
Este corecta doar pentru a beneficia de indemnizatia pentru concediul de maternitate - pre si postnatal.
doar? mai sunt si alte situatii pentru care ar trebui platita aceasta contributie de 0.85%?
Se poate plati pentru a beneficia de :
a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
b) concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
d) concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale și indemnizații de risc maternal.