Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil venituri PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil venituri PFA

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot primi o indemnizatie de crestere copil si din veiturile de PFA, pe langa cea din veniturile salariale, daca NU am achitat in ultimele 12 luni contributia pentru sanatate pentru ca nu am depasit plafonul care impune acest lucru. Aceasta contributie la sanatate sau contributia de 0,85% pt concedii, etc., se poate achita retroactiv?

Multumesc anticipat!
În cazul în care o persoană realizează concomitent din mai multe surse venituri supuse impozitului, la stabilirea cuantumului indemnizatie pentru CCC se vor lua în calcul toate veniturile lunare încasate de aceasta.