avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate catalina.p

Activitate catalina.p

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Consdultati un notar cand reveniti in tara
Urmati calea logica si legala .
-Faceti succesiunea ,
- faceti partajul succesoral prin care sora renunta la partea ei in favoarea dv
-mama face donatia doar catre dv si copii dv ( nu introduceti aici sotul ) cu clauza de intretinere , act in care notarul consemneaza ca la semnarea actelor a fost prezenta si sora
Multumesc pt raspuns.
Am recitit de mai multe ori norma MS la care ati facut referire (Ministerul Sănătăţii - MS - Normă din 25 martie 2019
Normele privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea unităţilor farmaceutice, din 25.03.2019 , Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 270bis din 09 aprilie 2019. Formă aplicabilă la 24 aprilie 2019.) si se refera la contract de munca de 8 ore pt FARMACISTUL SEF - care coordoneaza activitatea , ori eu nu sunt farmacist ci doar un asistent de farmacie.
Mai mult decat atat am gasit pe net , la anunturi , spitale care au publicat contractarea prin prestare-servicii pentru farmacisti , in farmaciile de spital cu circuit inchis.
In cazul in care credeti ca eu nu am fost atenta la legislatie , poate ca am omis , va rog dati-mi exact articolul pe care eu l-am omis
Va multumesc anticipat.
In ce sens e necunoscatoare in ale legislatiei ?
Ce aume din legislatie ar incalca ?
Am sdudii de specialitate + certificat membru + am aviz de libera practica avizat pe anul in curs - indeplinesc toate conditiile ca pentru un contract de munca , colaborarea noastra o sa fie ca intre 2 entitati juridice contract de prestari servicii.
Multumesc.
Sunt asistent farmacist și doresc să imi deschid un PFA /PFI pentru asistent farmacie , pentru a lucra cu contract de prestari servicii intr-o farmacie ( lucru acceptat de farmacia respectiva ), insa nu stiu ce cod CAEN sa folosesc .

Din 1 iulie 2022 voi fi pensionata la limita de varsta ( 50 ani ) , deoarece am lucrat in grupa 1 de munca , deci am beneficiat de reducerea vastei de pensionare .

Va rog un sfat
Multumesc, este greu.
Am luat legatura cu unii colegi care inca mai lucreaza acolo ( chiar daca s-au reorganizat ) sau s-au pensionat , mi-au spus ca in momentul in care au solicitat date fie au fost "amenintati" indirect de noua conducere , sau au luat ca atare cartile de munca ....
Oare cat costa expertiza judiciara ?
Incadrarea in grupa cf ordinului 50 /1990 cu modificarile si completarile ulterioare :
Va rog sa ma ajutati in a rezolva urmatoarea stare / speta pentru a putea fi incadrata in grupa de munca corespunzatoare cf ordinului 50 / 1990 actualizat la acea perioada
1.Am lucrat ca asistent medical la un Camin-Spital de bolnavi cronici neuropsihici Gura-Ocnitei , judet Dambovita in perioada 17.10.1994-15.02.1999 , unitate devenita ulterior Centru de recuperare si reabilitare neuropsihica Gura-Ocnitei = vechime 4 ani 3 luni 23 zile
2-asistent medical sectia ATI in perioada a Spitalului de specialitate "Manastirea Dealu" 15.02.1999-15.2000= vechime 1 an 10 luni

Cele 2 unitati medicale care au fost reorganizate prin HG 1305/2010 si preluate in management de catre Consilul Judetean Dambovita, transformate in structuri fara personalitate juridica in structura Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste.

Am solicitat in aprilie 2019 adeverinte cu contributiile si salariile , deoarece in cartea de munca era specificat vag si inexplicit pe langa salariul de baza + 25% , apoi indexari ( asta pentru incadrarea la camin-spital ) sau salariulde baza+ 10% dv +15 % cd ( la spitalul de specialitate ) .

In adeverinta comuna primita de la Consiliul Judetean Dambovita -Spitalul Judetean Targoviste apar urmatoarele ( citez) :

"a-tabelul cu munca prestata in zilele de sambata, duminica sau zilele de sarbatori legale -acordat cf art 10 din HGR 307/1991 si HGR 281/1993

b-tabelul cu compensatii pe anul 1996 , 1997 , 1998 acordate cf HG 524/1996 ,HG 25/2-1997 si OUG 34/1998 aprobata prin legea 137/1998.

Separat de aceste 2 tabele mai apar urmatoarele precizari , in alineate :

-spor de tura
15% din salariul de baza pentru orele lucrate in timpul noptii in perioada 1.11.1994 - 15.12.2000 acordat cf art 11 din HGR 307/1991 si art 11 alin 2 HGR 281 / 1993

-spor consitii deosebite de munca acordate cf L 3 /1950 , art 8 a HGR 307 / 1991 , art 8 a HGR 281/1993
25% din salariul tarifar lunar in perioada 17.10.1994-15.02.1999
15% din salariul tarifar lunar in perioada 15.02.1999-15.12.2000

S-a calculat si virat CAS si contribuite pensie suplimentara pentru toate aceste drepturi salariale ".

Cand am ridicat adeverinta de la secretariatul Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste am observat ca in cuprinsul ei nu se face precizarea explicita a grupei de munca , i-am spus secretarei , aceasta mi-a spus ca unitatile sus mentionate nu au fost incadrate in nici o grupa , nu au documentatie pt aceasta .

Mi-am cautat in arhiva personala contractele de munca pe perioada nedeterminata si fise ale postului , insa nu le am , cred ca nu le-am primit niciodata , dar imi amintesc ca am semnat diverse documente la angajare si pe parcursul serviciului.

In prezent lucrez tot ca asistent medical , intr-o unitate a MJ - penitenciar din 15.12.2000 ( unde am fost conform schimbarilor legislative subofiter activ , apoi functionar public cu statut special si acum politist de penitenciare - grupa 1 de munca ) ,
Sunt nascuta in 31.10.1972 ( 60- 20: 2 ( grupa 1 in ordine publica ) = 50 ani ) .
Vreau sa imi pun actele in ordine - privind pensionarea - vreau sa sa stiu daca perioada respectiva lucrata anterior 15.12.2000 poate fi incadrata intr-o grupa de munca 1 sau 2 ( eu asa consider pt ca neuropsihiatria si ATI se regaseau la un moment dat in conditii deosebite ) si sa obtin un document valabil in vederea reducerii vrastei de pensionare ,

Ce ar trebui sa fac ?

Multumesc anticipat tuturorpt raspunsuri si indrumare

Răspuns la discuția reziliere contract la UPC
Am facut personal cerere de incetare/reziliere contract aflat in afara perioadei contractuale + tot atunci m-am prezentat cu echipamentul sa il predau +platita factura.
Au inregistrat cererea (eu nu am primit copie) dar nu au vrut sa imi preia echipamentul ...si mi-au spus ca sa il predau peste 30 zile ...deci nu am scapat de echipament...
F.f.curand plec...inainte de cele 30 zile...
Sa il trimit cu posta /curierul la ei ?
Asta e intrebarea???
Răspuns la discuția reziliere contract la UPC
Nu ati inteles speta.
Plec din tara f.curand pt ca am o oportunitate de neratat.
Nu am alte rude si persoane de incredere decat un batran pe care nu vreau sa il impovarez cu pb mele.
Batranul o sa fie cazat intr-un centru de batrani pe perioada plecarii mele .
Cam asta e .
Deci nu am si nici nu vreau imputernicesc pe nimeni.
speta :
Am fost client upc cred ca din 2008
In urma cu 2-3 ani am reincheiat cu upc un contract pt internet mai performant + TV +telefonie fixa
In prezent contractul e depasit.
Am fost la sediul lor sa depun echipamentul ( recever internet + 3 carduri pt TV smart ) si sa rezilez contractul pe motiv de plecare din locatiune ( s-a incheiat contractul de inchiriere + proprietarul nu vrea internet si cablu de la upc fiind prea scump , deci nu doreste preluarea contractului ) dar am fost refuzata la preluarea echipamentului si sa revin la orice la un sediu upc din tara sa le depun peste 30 zile , ca trebuie preaviz.
Eu urmeaza sa plec din tara pt vreme indelungata in cateva zile si nu are cine sa predea echipametul + nu imi pot lasa acte de indentitate la altcineva .
Cum sa procedez la predarea echipamentului + sa nu mai platesc inca 1 luna abonamentul ( 100 lei ) pt ca efectiv u il folosesc ?
Sil trimit cu posta echipamentul pt ca la implinirea termenului de 3.0 zile nu o sa mai fiu in tara ????
in principiu sa zici mersi.... ca ai primit avizul pt ca nu ai profesat 4 ani....si ai fi trebuit sa fi retaesta... ceea ce implica :
-stagiu intr-o farmacie de 1 luna - tip voluntariat
-apoi o comisie a OAMMR ( pe care o plateai) care te examina atat la scris cat si practic...deci intra pe site OAMMR si vezi cum se face reaurorizarea....