avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract la UPC
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract la UPC

speta :
Am fost client upc cred ca din 2008
In urma cu 2-3 ani am reincheiat cu upc un contract pt internet mai performant + TV +telefonie fixa
In prezent contractul e depasit.
Am fost la sediul lor sa depun echipamentul ( recever internet + 3 carduri pt TV smart ) si sa rezilez contractul pe motiv de plecare din locatiune ( s-a incheiat contractul de inchiriere + proprietarul nu vrea internet si cablu de la upc fiind prea scump , deci nu doreste preluarea contractului ) dar am fost refuzata la preluarea echipamentului si sa revin la orice la un sediu upc din tara sa le depun peste 30 zile , ca trebuie preaviz.
Eu urmeaza sa plec din tara pt vreme indelungata in cateva zile si nu are cine sa predea echipametul + nu imi pot lasa acte de indentitate la altcineva .
Cum sa procedez la predarea echipamentului + sa nu mai platesc inca 1 luna abonamentul ( 100 lei ) pt ca efectiv u il folosesc ?
Sil trimit cu posta echipamentul pt ca la implinirea termenului de 3.0 zile nu o sa mai fiu in tara ????
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:59, 21 Februarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Nu ati inteles speta.
Plec din tara f.curand pt ca am o oportunitate de neratat.
Nu am alte rude si persoane de incredere decat un batran pe care nu vreau sa il impovarez cu pb mele.
Batranul o sa fie cazat intr-un centru de batrani pe perioada plecarii mele .
Cam asta e .
Deci nu am si nici nu vreau imputernicesc pe nimeni.
Prin contract v-ati obligat sa cereti cu ceva timp inainte- probabil astea 30 de zile, incetarea contractului.
Puteti sa predati echipamentul si sa cereti incetarea cu data de- peste 30 de zile si sa platiti la zi.
Solutii se gasesc , le gasiti impreuna cu operatorul, important e sa existe bunavointa.
Am facut personal cerere de incetare/reziliere contract aflat in afara perioadei contractuale + tot atunci m-am prezentat cu echipamentul sa il predau +platita factura.
Au inregistrat cererea (eu nu am primit copie) dar nu au vrut sa imi preia echipamentul ...si mi-au spus ca sa il predau peste 30 zile ...deci nu am scapat de echipament...
F.f.curand plec...inainte de cele 30 zile...
Sa il trimit cu posta /curierul la ei ?
Asta e intrebarea???
Sunt de parere sa rezolvati pana plecati, e o prostie sa nu puteti preda acum echipamentul daca ati facut cererea si ati achitat si pt urmatoarele 30 de zile.
Ce sens are sa mai platiti si curierul ? si daca nu vor sa il primeasca, unde se intoarce? Vb la ei la sediu la telefon.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract upc looker looker Buna seara! Am avut contract cu UPC din data de 27.04.2013 pt o perioada de un an pentru servicii TV si internet. Prin septembrie 2014 am avut niste ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract societate servicii cablu lilianaanghelache1 lilianaanghelache1 la data de 11.01.2010 am solicitat upc rezilierea contractului ref.servicii cablu si internet. Tot pe data de 11.01.2010 am predat upc pe baza de pr.verbal ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract upc care nu are semnatura mea GarfieldStefy GarfieldStefy Buna ziua! Am o nelamurire. Sunt clienta UPC din luna Septembrie 2008 . Vreau sa renunt la serviciile lor, insa ei imi spun ca nu sunt sub contract minim ... (vezi toată discuția)