avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate johnny82drs

Activitate johnny82drs

socrul meu in calitate de proprietar al unei case undeva in ilfov a incheiat in fata unui notar public un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager unei persoane apropiate lui acesta sa obligat sa-i achite suma de 15000 E reprezentand o parte din valoarea imobilului .contractul sa incheiat acum 2 ani si nici pana la aceasta data respectivul nu a achitat aceasta suma . ce se poate face pt a anula acest contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager va multumesc
pe acel titlu de proprietate 2 din cele 3 ramase in viata sunt frati si cel de al 3 este nepot al celui care a lasat mostenirea .cel decedat nu mai are pe nimeni absolut pe nimeni . persoana care a decedat nu a avut cand sa intre in posesia parti din acest titlu deoarece acest titlu se afla la primarie si nu lau inmanat nici unei parti ca a trebuit sa plece la modificat intre timp a decedat a 4 persoana mai sus mentionata . si azi am fost la primarie si au spus ca nu a venit de la modificat si ca sa ma duc eu sa vad ce este cu el [din ce inteleg eu mau trimis sa fac eu treaba lor ] ce trebuie sa fac ca sa aflu unde este unde sa depun o cerere scrisa ??? chiar nu stiu ce sa mai fac sau unde sa ma duc ca cei de la primarie ma duc cu vorba
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
cand a vandut tatalui meu a vandut toata curtea si cu terenul aferent dar pe hotarirea judecatoreasca vanzatorul are decat 250 mp si el spune ca in acel timp nu se improprietarea nimeni cu mai mult de 250 mp cand a facut cadastru si intabulare sau facut anul acesta decat pe 250mp ca asa scria in hotarire dar unde sta tatal meu sunt aproape 800 si act numai exista pe acel rest de teren si tatal meu sta acolo din anul 1987 si plateste toate utilitatile acestui teren +casa de locuit se poate face ordinul prefectului pe acest rest de teren ?
o intrebare din nou nu stiu cum sa explik mai exact dar incerc tot posibilul . tatal meu a cumparat o casa in anul 1987 cu chitanta de mana vanzatorul avea in loc de titlul de proprietate o hotarare judecatoreasca in acest timp tatal meu nu sa dus sa faca act de vanzare cumparare si anul acesta m-am hotarat sa il ajut sa faca actele . am intrebat si eu pe cineva cum sa fac acele acte mai repede si el ma indrumat sa fac cadastru si contract de vanzare cumparare zis si facut am fost am facut cadastru eu dar pe numele vanzatorului dupa care cu vanzatorul si cu tatal meu am fost la notar si am facut contract de vanzare cumparare la care nu au iesit decat pe 250 de metri [si la aceasta casa sunt 800 mp] ca pe hotararea judecatoreasca nu avea decat 250 vanzatorul ma lamurit ca la vremea aceea nu se improprietarea niciun om cu mai mult . acum eu ce am de facut ca sa fac acte si pe restul de teren va multumesc anticipat
cu respect domnu avocat bula dar nu am inteles nimik din ce ai vrut sa raspunzi aici ,poate nu sunt avocat dar sunt un om normal care cere ajutor cu un sfat de la niste oameni buni care dupa cum se vede incearca sa ajute lumea pe aici dar tu nu stiu ce cauti pe aici ca vad ca iei lumea la misto de parca toti sunt prosti si tu esti cel mai destept .dupa cum am mai zis am nevoie de un sfat nu sa rada cineva de mine si daca eram in tema nu mai postam pe acest forum asa ca daca aveai putin respect puteai sa imi spui unde am gresit daca vroiai sa imi raspunzi dar again lipsa de respect va multumesc pentru nimik domnu BULA
am un titlu de proprietate pe care sunt 4 persoane una dintre ele a decedat si nu are mostenitori pe nimeni ce se intampla cu partea acesteia ? si mai am o intrebare sa facut o greseala in acest titlu anume din numele constantin sa scris constantina si cei de la primarie lau trimis la modificat dar de un an de zile nu am nici o veste despre acest titlu cei de la primarie spn ca nu a venit de la modificat dar un an mie mi se pare mult pentru o mik modificare acum ma gandesc poate cei de la primarie lau dat unei persoane din cele 3 ramase care eu cred ca nu trebuia sa il dea decat cu iinstiintarea mea ,si ei imi ascund chestia asta sau datimi un sfat unde trebuie sa ma adresez sa aflu daca mai este la modificat sau lau luat cei de la primarie va multumesc anticipat