avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate teoalex

Activitate teoalex

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: castigurile din jocuri de noroc (loto, de exemplu) dobandite de o persoana casatorita, in timpul casatoriei, au caracter de bun proporiu sau de bun comun in caz de divort?
Da, intr-adevar am tastat gresit, contractul este intre 01.01.2008 si 31.12.2008.
Va multumesc din nou pentru raspunsuri.
Multumesc mult pentru raspuns.
Cazul concret e urmatorul: o prietena e angajata cu contract pe durata determinata (01.10.2008-31.12.2008); de la 1 august sotul ei e trimis in interes de serviciu in strainatate pentru de 3 ani si doreste sa isi ia familia cu el. In cazul acesta, ea poate cere suspendarea contractului de munca pana la intoarcerea in tara?
Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari legate de contractele de munca pe durata determinata.

Prima ar fi: de cate ori se poate prelungi un contract de munca pe durata determinata? Initial contractul a fost incheiat pe 6 luni si apoi s-a prelungit cu inca 12 luni. Se mai poate prelungi cu inca unul sau mai multe termene de 6 sau 12 luni?

A doua problema e ceva mai complicata, stiu ca in cazul contractelor pe durata nedeterminata, exista posibilitatea suspendarii acestor contracte pentru o anumita perioada de timp. Exista aceasta posibilitate si in cazul contractelor pe durata determinata?
Da, mai sunt si alte bunuri , ceva electrocasnice, care in mod natural au ajuns la gunoi in 10 ani.
De fapt, nici masina nu stiu cum va mai putea fi expertizata, cel caruia i-am vandut-o probabil a dus-o si el la remat.
Era dobandit in timpul casatoriei deci, desi era inmatriculat pe numele meu ar trebui sa fie considerat bun comun. Poate fi considerat si ca nefiind bun comun?
Sunt divortat de 10 ani si acum am fost dat in judecata de fosta sotie pentru partaj. Am avut un autoturism dobandit cu patru ani inainte de divort si pe care l-am instrainat la sapte ani de la divort. Cum se stabileste valoarea acestui autoturism pentru partaj?